فن بیان چه کاربرد هایی دارد

اهمیت فن بیان … در دنیایی که زندگی می کنیم ارتباط موثر و صحیح کلید اصلی پیشرفت شغلی، اجتماعی و شخصیتی هر یک از ماست. سوال اینجاست که اولین قدم برای ارتباط موثر چیست و ما چطور باید این ارتباط صحیح را برقرار کنیم؟ همه می‌دانیم که زبان و در واقع بیان ابزاری است که خداوند در اختیار ما قرار داده تا با هم ارتباط برقرار کنیم. تقریبا همه انسان ها از هوش کلامی و قدرت بیان برخوردارند و توان صحبت کردن دارند، اما آیا همه افراد قدرت این را دارند که با به کارگیری شیوه صحیح بر ذهن و قلب دیگران نفوذ داشته باشند؟ تاثیر کلامی بر دیگران هر چند کار ساده‌ای نیست اما غیر ممکن هم نیست. تمام سعی ما در نوشتن مقاله اهمیت فن بیان ارائه نکات و اصولی است که به شما کمک کند تا تأثیر مثبت و موثری بر دیگران داشته باشید. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

اهمیت فن بیان

فن بیان را این گونه می توان تعریف کرد: توانایی سخن گفتن به نحوی موثر، واضح و قدرتمند. دیل کارنگی که یکی اساتید بزرگ سخنوری و فن بیان دنیاست این گونه عنوان می کند: ” سخن گفتن، چیزی بیش از بیان یک سری کلمات است.”

این جمله دقیقاً به این موضوع اشاره دارد که سخن گفتن در کنار رعایت یک سری از اصول و قواعد کار ساز خواهد بود. اصول و قواعدی بسیار ساده اما کلیدی که گاهی حتی بر مفهوم جمله تاثیر گذار است.

اینجاست که اهمیت فن بیان برای همه ما آشکار می شود. بعضی از افراد تصور می کنند که فن بیان فقط مخصوص سخنرانان است. اما در اصل همه ما، دیگران را بر اساس کلامی که بر زبان می آورند و نحوه بیان آن کلمات می شناسیم و قضاوت می کنیم.

واقعیت این است که ما با فن بیان در واقع در پی یادگیری مهارت هایی هستیم که از طریق آن ها منظور خود را واضح و کامل بیان کنیم تا آنچه که نیاز اصلی ماست رفع کنیم. از طریق کلام ما با رییس و همکاران خود، همسر و فرزند، رییس بانک و موسسات، دانشجویان، کارفرمایان، مشتریان و دیگر اقشار جامعه ارتباط برقرار می کنیم.

کلمات به حدی قدرتمند هستند که با استفاده از آن ها حتی میتوان بر باور انسان ها تاثیر گذاشت. همه جملاتی که عنوان شد به درستی اهمیت دانستن اصول فن بیان را آشکار می کند.

چرا فن بیان اهمیت دارد؟

فرقی نمی کند که دانشجو باشیم یا فارغ التحصیل، شاغل یا خانه دار، معلم و استاد یا شاگرد، کارمند یا رئیس در هر جایگاهی که باشید و هر شغل و موقعیتی که داشته باشیم بی نیاز از خوب و پسندیده صحبت کردن نیستیم.

افرادی که فن بیان خوبی دارند، از این موضوع به نحو احسن استفاده کرده و قادرند به راحتی روی دیگران تاثیر مثبت گذاشته و در خانواده و جامعه به عنوان افراد جذاب، قابل احترام و موثر شناخته شوند.

در زندگی روزانه و در برقراری ارتباط با دیگران اولین نگرش و برداشت از انسان مربوط به سخن گفتن و نحوه گفتار است و محتوای صحبت و حرف ها شخصیت و نگرش انسان را مشخص می کند. یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت و موفقیت افراد اجتماعی موفق و آن هایی که به نحو تحسین برانگیزی ارتباط برقرار می کنند، شیوه صحبت کردن و فن بیانشان است.

مجهز بودن به فن بیان خوب و به کارگیری درست این مهارت مهم، ما را قادر می سازد نظرات خود را به راحتی بیان کرده و از حق خود دفاع نماییم، نه این که شخصی باشیم که بدون چون و چرا به سادگی هر سخن و عقیده ای را بپذیریم و تحت تاثیر دیگران باشیم. در واقع با داشتن فن بیان قدرتمند، مهارت نه گفتن را هم به خوبی دارا هستیم.

فن بیان، مهارتی ضروری

فن بیان موثر بر نحوه استدلال کردن و تفکر انتقادی ما تاثیر به سزایی گذاشته و از این طریق راحت تر می توانیم نظرات مخالف خود را بیان کرده و دیگران را متقاعد کنیم که به حرف و عقیده ما احترام بگذارند. با مجهز شدن به فن بیان خوب می توانیم افکار و عقاید خود را با بیانی واضح و روشن با دیگران به اشتراک گذاشته و از آن ها دفاع کنیم و در صورت لزوم افراد را با خود همراه کنیم. و همچنین در صورت لزوم به درمان کم حرفی خود و اطرافیانمان کمک کنیم. در حقیقت فن بیان خوب مانند جرقه ای است که ما را به حرکت وادار کرده و می تواند سکوی پرتاب ما باشد.

فن بیان خوب مهارتی لازم و ضروری بوده که کاربرد آن نه فقط محدود به تعاملات اجتماعی و کسب موفقیت های حرفه ای و کاری بوده بلکه مهم ترین و اصلی ترین کارکرد آن در خانواده است. این که ما یاد بگیریم در ابتدا با خود و پدر و مادر و یا فرزندان و خانواده خود درست حرف بزنیم و منظورمان را به درستی بیان کنیم، از اصول شکل گیری هر گونه ارتباطی به شمار می رود. مهارتی که متاسفانه از دوران تحصیل و مدرسه کمتر به آن بها داده شده.

ما در این مقاله می‌خواهیم به اهمیت فن بیان در قسمت های مختلف زندگی بپردازیم و ببینیم این مهارت فوق العاده مهم در چه موقعیت هایی کاربرد دارد و می‌تواند به ما کمک کند

اهمیت فن بیان برای معلمین و اساتید دانشگاه

به احتمال خیلی زیاد در دوران مدرسه و دانشگاه اساتید ومعلم هایی داشتید که آنقدر خوب توضیح می دادند که دوست نداشتید کلاس آن ها تمام شود و از نشستن سر کلاس این عزیزان خسته نمی شدید.

این عزیزان کسانی بوند که فن بیان خوبی داشتند و می توانستند موضوع درس را به شکل صحیحی به شما منتقل کنند.

در مقابل این موضوع معلم هایی هم بودند که آنقدر کسل کننده و بد درس می دادند که حوصله شما سر می رفت و دائماً به ساعت نگاه می کردید و منتظر بودید هر چه سریع تر کلاس تمام شود. این گروه هم معلم هایی بودند که فن بیان خوبی نداشتند.

بنابراین نتیجه می گیریم موضوع فن بیان و خوب صحبت کردن برای مدرسین و اساتید بسیار ضروری و بسیار اهمیت دارد که این مهارت را یاد بگیرند.

اهمیت فن بیان برای مشاوران

کسی که مشاور است باید بتواند در اکثر زمینه ها نظر بدهد و خوب صحبت کند و فن بیان قدرتمندی داشته باشد. در این صورت  است که می تواند به دیگران مشاوره بدهد.

وقتی مشاوری به درستی نتواند منظور خود را به مراجعه کننده اش منتقل کند و او را از تصمیمی که گرفته است آگاه کند، نمی تواند مشاور قابل اعتمادی باشد. پس یک مشاور موفق هم باید به مراتب فن بیان قدرتمندی نسبت به دیگران داشته باشد

اهمیت فن بیان در کسب جایگاه شغلی

حتمالاً شما هم در جایی که مشغول کار هستید اهمیت این موضوع را متوجه شدید که افرادی که از فن بیان و سخنوری بالایی برخوردار هستند، به نسبت کسانی که توانایی کمتری در این مهارت دارند توانسته اند جایگاه های شغلی بالاتری کسب بکنند و از مزایای بهتری نسبت به دیگران برخوردار باشند. می‌بینید؟ حتی برای کسب جایگه شغلی بهتر هم نیاز به فن بیان قدرتمند دارید!

برای بدست آوردن شغل مناسب خود لازم است که از مهارتی که بیشترین تاثیر را روی مخاطب میگذارد بیشتر بدانبد.

اهمیت فن بیان در موفقیت های مربوط به کسب و کار

تنها داشتن یک محصول با کیفیت و خوب، تضمین کافی برای موفقیت در کسب و کار نیست. شما باید بتوانید به بهترین نحو محصولتان را معرفی کنید و از آن در بازار رقابتی دفاع کنید.

از مدیران کسب و کار انتظار می رود با اعتماد به نفس کامل با کارکنان، مشتریان، شرکای تجاری، سرمایه گذاران و مردم صحبت کنند. ممکن است به دست آوردن میلیاردها تومان تنها به فن بیان درست صاحبان کسب و کار بستگی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنم تگر مدیر هستید و می‌خواهید فن بیان قدرتمندی داشته باشید.

اهمیت فن بیان در مدیریت زمان

مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت بسیار حائز اهمیت است. برای زمان خود و دیگران ارزش قائل باشید. با استفاده از تکنیک های موثر برای برقراری ارتباط تمرکزتان را  بر روی پیامی که می خواهید به دیگران انتقال دهید بگذارید. کسی که مهارت بالایی در فن بیان دارد می تواند یک پیام 30 دقیقه ای را در کمتر از 5 دقیقه به مخاطب منتقل کند. بدون اینکه ذره ای از کیفیت پیام کاسته شود.

اهمیت فن بیان را دانستید؟

هر چقدر مهارت های فن بیان بهتری داشته باشیم و بتوانیم ارتباط موثر تری را با دیگران برقرار کنیم، از نظر آن ها انسان قدرتمندتری هستیم و در نتیجه بیشتر موفقیت خود را تضمین می کنیم.

اما خبر خوب این که مهارت فن بیان و سخنرانی قابل یادگیری است و شما می توانید با توسعه و پرورش این مهارت سطح بالاتری از تعاملات و ارتباطات را در زندگی تجربه کنید. از آنجایی که ارتباط کلامی بخش عمده از زمان روزانه ما را به خود اختصاص می دهد، تسلط به فنون بیان و نحوه صحبت در جمع برای همه ما امری ضروری و حیاتی است.

فن بیان همه آن چه که برای موفقیت نیاز دارید نیست. ولی مطمئنا می‌تواند ابزار مهمی برای حرفه ای دیده شدن باشد.

بنابراین با یادگیری تکنیک های فن بیان شانس موفقیت خود را در جامعه و یا زندگی شخصیتان بالاتر ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *