اینترنت اشیاء

آنچه در این مطلب میخوانید:
  • iot چیست؟
  • گذشته و آینده‌ی iot چیست؟
  • کارکرد دستگاه‌های iot چگونه است؟
  • خطرات امنیتی iot چیست؟
  • نحوه‌ی بهبود امنیت iot چیست؟

آیا می‌دانید iot چیست و اصلاً تابه‌حال اینترنت اشیا به گوشتان خورده؟ به یاد دارید که قبلا یخچال‌، کولر و توسترها به اینترنت وصل نمی‌شدند؟ حال اوضاع تغییر کرده‌است. نمونه‌ای از کاربرد اینترنت اشیا این است که یخچال و فریزرتان در هنگام قطعی برق به تلفن همراه شما نوتیفیکشن می‌فرستد یا ۱۰ دقیقه قبل از این که به خانه برسید کولر شروع به خنک کردن اتاق‌تان می‌کند. در این مطلب توضیح می‌دهیم اینترنت اشیا یا iot به زبان ساده چیست و تاریخچه و آینده پیش‌روی انواع اینترنت اشیا را بررسی می‌کنیم. همچنین می‌پردازیم به این‌که کارکرد، خطرات امنیتی و نحوه‌ی بهبود امنیت iot چیست.

iot چیست؟

اکنون شرح می‌دهیم که اینترنت اشیا iot به زبان ساده چیست و به طور کلی هدف استفاده از iot چیست. اینترنت اشیا اصطلاحی است که به شبکه‌ای از لوازم خانگی یا وسایل دیگری که به اینترنت Wi-Fi وصل می‌شوند اطلاق می‌شود. هدف اینترنت اشیا این است که خانه‌ای هوشمند داشته‌باشید که پر از لوازم متصل به اینترنت باشند و بتوانید از راه دور با تلفن همراه یا سایر دستگاه‌ها آن‌ها را کنترل کنید.

خبر خوب این است که اینترنت اشیا به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد متعلق به آینده‌ای دور نیست. همین حالا هم فروشگاه‌ها لوازم خانگی‌هایی را ارائه می‌دهند که به اینترنت وصل می‌شوند و تنوع این لوازم روزبه‌روز بیش‌تر می‌شود.

در ادامه بررسی خواهیم کرد گذشته و آینده‌ی iot چیست. همچنین می‌گوییم که کاربرد اینترنت اشیا برای شما و اهمیت روزافزون اقدامات امنیتی چه معنایی می‌تواند داشته باشد.

گذشته و آینده‌ی iot چیست؟

این یک داستان علمی تخیلی نیست. زندگی‌های‌مان به اینترنت متصل شده و پر از دستگاه‌هایی هستند که با اینترنت ترجیحات‌مان را می‌آموزند و تجربیاتی ارائه می‌دهند که زندگی را هر روز برای‌مان راحت‌تر می‌کند. این تکنولوژی که امکان اتصال هر چه بیشتر زندگی‌ روزمره ‌ما را به اینترنت فراهم می‌کند، در حال گسترش است. شاید برایتان جالب باشد بدانید تاریخچه‌ی iot چیست و از کجا آغاز شده‌است.

همه‌ی این‌ها در اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰ هنگامی آغاز شد که دانشجویان دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon) اولین دستگاه متصل به اینترنت را طراحی کردند. این وسیله، یک دستگاه خودکار فروش نوشابه بود که اگر نوشابه به اندازه‌ی کافی خنک بود به برنامه‌نویسان اطلاع می‌داد تا بدون وقت تلف کردن بتوانند نوشیدنی‌های خنکی را از دستگاه تهیه کنند، این فقط یک کاربرد اینترنت اشیا بوده‌است.

از آن زمان بود که پدیده‌ی اینترنت اشیا منفجر شد. حال درمورد آینده فکر کنیم، سرانجام iot چیست و در آینده چه اتفاقی می‌افتد؟ دستگاه‌ها روزبه‌روز کوچک‌تر و باهوش‌تر می‌شوند. سرانجام همه چیز از مسواک گرفته تا توستر شما ممکن است همواره به اینترنت وصل باشد. وسایل شما دستیاران خانگی‌تان می‌شوند، با یک‌دیگر گپ می‌زنند و برای خدمت هرچه بهتر به شما تلاش می‌کنند. در بخش بعد می‌گوییم روش کار دستگاه‌های iot چیست.

کارکرد دستگاه‌های iot چگونه است؟

گوشی‌های هوشمند نقش مهمی در اینترنت اشیا دارند، زیرا می‌توانید بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیا را از طریق یک برنامه در گوشی هوشمند خود کنترل کنید. با توضیح یک مثال بهتر متوجه می‌شوید نحوه‌ی کار دستگاه‌های iot چیست. به عنوان مثال می‌توانید از گوشی هوشمندتان به ترموستات هوشمند خانه متصل شوید تا هنگام رسیدن به خانه، اتاق‌ها دمای مناسبی داشته باشند؛ علاوه بر این بدین نحو می‌توانید به طور بالقوه از نظر زیست محیطی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و قبض‌های کم‌تری هم بپردازید.

دستگاه‌های اینترنت اشیا حاوی سنسورها و پردازنده‌های کوچک کامپیوتری هستند که بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق یادگیری ماشین (machine learning) عمل می‌کنند. دستگاه‌های اینترنت اشیا درواقع کامپیوترهای مینیاتوری هستند و از آن‌جا که به اینترنت متصل می‌شوند، در برابر بدافزارها و هکرها نیز آسیب‌پذیرند. در بخش بعدی دقیق‌تر می‌گوییم خطرات امنیتی iot چیست و درمورد امنیت اینترنت اشیا  بیش‌تر صحبت خواهیم کرد. بگذارید اکنون کامل‌تر توضیح دهیم نحوه‌ی کار و یادگیری دستگاه‌های iot چیست.

یادگیری ماشین پدیده‌ای است که کامپیوترها با جمع‌آوری داده‌ها از محیط اطراف خود، به روشی مشابه با انسان یاد می‌گیرند و این همان چیزی است که دستگاه‌های اینترنت اشیا را هوشمند می‌کند. این داده‌ها می‌توانند به دستگاه کمک کنند تا ترجیحات شما را بیاموزد و مطابق آن تنظیم شود. یادگیری ماشین نوعی از تکنولوژی هوش مصنوعی است که به کامپیوترها کمک می‌کند تا بدون این‌که توسط فردی برنامه‌ریزی شوند، یاد بگیرند.

این بدان معنا نیست که اسپیکر هوشمند شما در مورد نکات اصلی بازی فوتبال شب گذشته با شما بحث خواهد کرد! اما یخچال و فریزر شما ممکن است به تلفن هوشمندتان هشدار دهد که باید به لیست خریدتان تخم‌مرغ و شیر اضافه کنید، و همین‌طور از وجود نزدیک‌ترین سوپرمارکت اطراف خانه‌تان شما را مطلع می‌کند. همان‌طور که قول داده بودیم، قرار است در ادامه توضیح دهیم خطرات امنیتی iot چیست.

خطرات امنیتی iot چیست؟

اینترنت اشیا و تکنولوژی خانه‌ی هوشمند (smart home technology) می‌تواند زندگی را آسان‌تر کنند. اما همچنان از آن رو که لوازم و دستگاه‌های هوشمند به اینترنت متصل می‌شوند، برخی خطرات امنیتی در رابطه با اینترنت اشیا و خانه‌ی هوشمند وجود دارند. این دستگاه‌ها داده‌های مربوط به ترجیحات و سلایق شما را ذخیره می‌کنند و هکرها می‌توانند از این آسیب‌پذیری‌ها در این دستگاه‌ها برای یادگیری ترجیحات شما سوءاستفاده، و یا دستگاه‌ها را برای جاسوسی از شما کنترل کنند. در ادامه می‌فهمید دیگر خطرات امنیتی iot چیست.

آیا در خانه دستگاه Google Nest یا Amazon Echo دارید؟ اگر تا به حال هرگونه رمز عبور، اطلاعات کارت بانکی یا شماره حساب بانکی خود را با این دستیاران دیجیتال به اشتراک گذاشته‌اید، یک هکر ماهر می‌تواند این اطلاعات را به سرقت ببرد.

هکرها می‌توانند از طریق یکی از دستگاه‌های متصل به اینترنت به شبکه‌ی دستگاه‌های اینترنت اشیای شما دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را به باج‌افزار (Ransomware) آلوده کنند. مثلا می‌توانند لپ‌تاپ، تلویزیون، ترموستات هوشمند و سایر دستگاه‌های شما را از کار بیندازند و تا زمانی که یک باج سنگین، غالبا به صورت ارز دیجیتال، پرداخت نکردید دست‌بردار نباشند. حتی ممکن است از طریق دوربین‌های مدار بسته‌تان از شما جاسوسی کنند یا به سیستم‌های روشنایی خودکار محل اقامت‌تان دسترسی پیدا کنند و بدانند که چه زمانی در خانه نیستید. نگران نباشید در بخش بعد برایتان توضیح می‌دهیم که نحوه‌ی بهبود امنیت iot چیست.

نحوه‌ی بهبود امنیت iot چیست؟

روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود امنیت انواع اینترنت اشیا از آن‌ها کمک بگیرید. اگر می‌خواهید بدانید روش‌های بهبود امنیت iot چیست و باید چه اقداماتی انجام دهید، موارد زیر را مطالعه کنید:

تأیید به‌روزرسانی‌های امنیتی را به‌موقع انجام دهید: خوب می‌دانیم که نوتیفیکیشن تایید به‌روزرسانی‌های دستگاه می‌توانند آزاردهنده باشند، اما مهم هستند. حتما این به‌روزرسانی‌ها را تأیید کنید. آن‌ها غالبا برای محافظت از دستگاه‌های متصل به اینترنت، از تلویزیون هوشمند تا ترموستات قابل برنامه ریزی شما، با توجه به آخرین ویروس‌ها یا بدافزارهای شناسایی‌شده طراحی شده‌اند.

انتخاب رمز عبور قوی: ممکن است فکر کنید درهای هوشمند به رمز عبور پیچیده‌ای نیاز ندارد، اما این‌گونه نیست. هکرها می‌توانند رمزهای عبور ضعیف‌تر را هک، و به دستگاه‌ها، اطلاعات شخصی یا مالی شما دسترسی پیدا کنند. برای ایمن بودن همه‌ی دستگاه‌های متصل خود رمزهایی قوی انتخاب کنید که شامل اعداد، حروف و نمادها باشند یا به‌راحتی قابل‌حدس نباشند.

مودم خود را نیز به‌روز نگاه دارید: فراموش نکنید که مودم شما قلب شبکه‌ی اینترنت اشیاست. رمز عبور پیچیده‌ای به آن اختصاص دهید و تمام به‌روزرسانی‌های امنیتی آن را تأیید کنید. هکرهایی که به مودم شما دسترسی دارند می‌توانند کنترل دستگاه‌های متصل به آن را به دست آورند. این هم یکی از مواردی بود که کمک می‌کرد بدانید نحوه‌ی بهبود امنیت iot چیست.

از تایید هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید: اگر امکانش وجود دارد برای ورود به دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا، تایید دو مرحله‌ای را فعال کنید. در این فرآیند ابتدا یک رمز عبور و نام کاربری وارد خواهید کرد تا به دستگاه متصل به اینترنت وارد شوید. سپس دستگاه کدی را به تلفن همراه یا ایمیل شما ارسال می‌کند و برای تکمیل فرآیند ورود باید این کد را وارد کنید. درست است که این فرایند باعث می‌شود هنگام ورود به سیستم به یک قدم اضافی نیاز داشته‌باشید ولی دسترسی مجرمان سایبری به دستگاه‌های شما را بسیار دشوارتر می‌کند.

با شرح این موارد تلاش کردیم تا برایتان توضیح دهیم روش‌های بهبود امنیت iot چیست.

خلاصه

در این مطلب کامل توضیح دادیم اینترنت اشیا iot به زبان ساده چیست و گذشته و آینده‌‌اش را بررسی کردیم. همچنین نحوه‌ی کارکرد، خطرات امنیتی انواع اینترنت اشیا را مطرح کردیم و مفصل شرح دادیم روش بهبود امنیت iot چیست. امیدواریم با مطالعه‌ی این مطلب دانسته باشید iot چیست و کاربرد انواع اینترنت اشیا را درک کرده‌باشید. اگر سؤالی درباره‌ی کاربرد یا انواع اینترنت اشیا دارید با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *