گوشی هوشمند بایدو جدیدترین محصول این غول جستجوی چینی محسوب می‌شود که در هفته آتی معرفی خواهد شد. بایدو سابقه عرضه محصولات هوشمند متعددی را در گذشته داشته است؛ اما در سال‌های اخیر به حوزه موبایل ورود نکرده بود و محصول اشاره‌شده، اولین تلاش این شرکت در چنین زمینه‌ای پس از مدت‌ها خواهد بود.

چه انتظاری از گوشی هوشمند بایدو می‌رود؟

Xiaodu یکی از واحدهای زیرمجموعه شرکت بایدو است که مشابه با بخش الکسای آمازون، روی ارائه خدمات مبتنی بر دستیار صوتی هوشمند تمرکز دارد. اکنون به‌نظر می‌رسد که وظیفه ساخت گوشی هوشمند جدید بایدو نیز به همین واحد محول شده است و طبق گفته سخنگوی آن، در هفته آتی باید منتظر معرفی رسمی محصول باشیم. البته جزئیات بیشتری مانند تاریخ ورود به بازار و مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در کنار قیمت نهایی اعلام نشده است.

بخش Xiaodu بایدو بیشتر روی ساخت و توسعه بلندگوهای هوشمند خانگی فعالیت می‌کند و نرم‌افزار DuerOS را هم به‌منظور استفاده روی محصولات خود ایجاد کرده است. نرم‌افزار مذکور به‌عنوان یک سیستم هوش مصنوعی مبتنی بر گفت‌وگو توصیف شده که می‌تواند با تشخیص دستورات صوتی کاربران، امور گوناگونی را به انجام برساند.

بایدو یکی از اولین شرکت‌های چینی بود که به سراغ ساخت نمونه‌ای بومی از چت‌بات ChatGPT رفت و توانست محصولی مشابه با نام Ernie Bot را توسعه دهد. البته تلاش‌های این شرکت در حوزه هوش مصنوعی از سال‌ها قبل آغاز شده بود و ظاهراً ارنی بات ثمره این سالیان بوده است. غول جستجوی چین اعلام کرده است که قصد دارد هوش مصنوعی را به اغلب حوزه‌های اصلی فناوری ازجمله جست‌وجو، کسب‌وکار و خودروهای خودران نیز بیاورد. انتظار می‌رود که گوشی هوشمند بایدو هم از همین قاعده پیروی کند و برخی از قابلیت‌های مبتنی بر AI در آن به‌کار رفته باشد.

چت‌بات Ernie Bot که در اسفندماه سال گذشته به شکل رسمی معرفی شد، توانسته است عملکرد قابل‌قبولی از خود نشان دهد. همچنین بایدو با انتشار اپلیکیشن WiseAI، امکان استفاده از قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را برای کاربران فراهم کرده است؛ درنتیجه دور از ذهن نیست که ویژگی‌های مشابه در گوشی هوشمند بایدو نیز مورد استفاده قرار بگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *