کدام مدل تبلیغات

گسترش فضای دیجیتال و رقابتی‌تر شدن محیط‌های کسب‌وکار کنونی، اهمیت تبلیغات و بازاریابی را دنیای دیجیتال بیش از پیش نموده است. امروزه به ندرت می‌توان کسی را یافت که در معرض تبلیغات دیجیتال قرار نگرفته باشد. بنگاه‌های تجاری از قدرت تاثیرگذاری فضای دیجیتال برای آگاهی بخشی از برند، معرفی محصولات و خدمات جدید، تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل و افزایش فروش بهره می‌گیرند. کسب‌وکارهای مختلف بسته به اهدافی که از اجرای کمپین‌های تبلیغاتی دارند، از انواع مختلفی از تبلیغات دیجیتال بهره می‌گیرند. در این بلاگ قصد داریم مهم‌ترین و رایج‌ترین شیوه‌های تبلیغات در فضای دیجیتال را بررسی و معرفی نماییم.

انواع تبلیغات دیجیتال

با بین‌المللی شدن فضای تبلیغاتی، بازاریابی دیجیتال و حضور در شبکه‌های اجتماعی، برای کسب‌وکارهای مختلف به یک ضرورت تبدیل شده است. مهم‌ترین شیوه‌های تبلیغات در فضای دیجیتال عبارتند از:

انواع تبلیغات دیجیتال

با بین‌المللی شدن فضای تبلیغاتی، بازاریابی دیجیتال و حضور در شبکه‌های اجتماعی، برای کسب‌وکارهای مختلف به یک ضرورت تبدیل شده است. مهم‌ترین شیوه‌های تبلیغات در فضای دیجیتال عبارتند از:

تبلیغات نمایشی

بارها اتفاق افتاده است که در حین مشاهده یک وب‌سایت، توجه شما به بنرهای ثابت و متحرکی که در بخش‌های مختلف صفحات وب‌سایت، قرار دارند، جلب شده باشد. تبلیغات نمایشی نوعی از تبلیغات آنلاین است که عمدتا متن و تصاویری را به ازای پرداخت هزینه‌، در معرض دید مخاطب قرار می‌دهند. تبلیغات بنری از جمله رایج‌ترین انواع تبلیغات نمایشی می‌باشد. این دست از تبلیغات آنلاین، در نتایج جستجو، نمایش داده نمی‌شوند اما با توجه به نوع طراحی و محل قرارگیری در سایت‌های مختلف، منجر به جلب توجه مخاطب خواهند شد. بسته به نوع اهداف کمپین، این نوع تبلیغات در افزایش آگاهی از برند و تبدیل lead و طراحی قیف فروش، تاثیرگذار هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده هم‌زمان از تبلیغات نمایشی و هدف‌گذاری مجدد (Retargeting) تا 70% نرخ تبدیل را در وب‌سایت شما افزایش می‌دهند.

تبلیغات هدف گذاری مجدد (Retargeting)

همان‌طور که از عنوان آن مشخص است، تمرکز هدف‌گذاری مجدد بر آن دسته از مشتریان و کاربرانی است که پیش‌تر، به عنوان مشتری بالقوه، مورد هدف بازاریابی قرار گرفته بودند اما این هدف‌گذاری، به ثبت سفارش و خرید منجر نشده بود. تحقیقات نشان می‌دهد که تنها 2% ترافیک وب‌سایت در اولین بازدید، به خرید و ثبت سفارش منجر می‌شود. تبلیغات Retargeting در تلاشی دوباره، سعی در ترغیب این دست از مشتریان و هدایت آنها برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل دارند. تخفیف به ازای ثبت اولین سفارش، عضویت در باشگاه مشتریان و بهره‌مندی از خدمات ویژه، از جمله مواردی هستند که می‌توانند منجر به تاثیرگذاری بیشتر این تبلیغات شوند.

تبلیغات PPC

کسب‌وکارهای مختلف از تبلیغات PPC (Pay Per Click) که مبلغ ثابتی را به ازای هر کلیک کاربر، لحاظ می‌نمایند، برای اهداف مختلفی بهره می‌گیرند. در طول اجرای یک کمپین تبلیغاتی، این بنرها علاوه بر اطلاع‌رسانی و آگاهی مخاطب، ترافیک مناسبی را به وب‌سایت شما هدایت می‌کنند. میزان فروش و نرخ درگیری نیز از این نوع تبلیغات، تاثیر می‌گیرند. جذابیت تصویر و محتوای بنر در کنار جایگاه آن در وب‌سایت، در میزان اثرگذاری و نرخ کلیک آنها بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بازاریابی و بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) و (SEM)

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) و بهینه‌سازی موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) دو گونه از تبلیغات آنلاین هستند که در افزایش میزان بازدید و ارتقای محتوای وب‌سایت شما تاثیرگذار هستند. افزایش آگاهی از برند در مدت زمان کوتاه در کنار افزایش میزان Call To Action (CTA) تا حد زیادی به انتخاب و استفاده درست از کلمات کلیدی بستگی دارد. بهینه‌سازی موتورهای جستجو در کنار به کارگیری تبلیغات PPC، علاوه بر فراهم نمودن ترافیک مناسب، وب‌سایت شما را نسبت به وب‌سایت‌ رقبا، در جایگاه بالاتری قرار می‌دهد.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، به صورت  غیر قابل انکاری در حال افزایش است. امروزه کمتر کسی در جهان یافت می‌شود که حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضویت نداشته باشد. بیش از 165 میلیارد حساب کاربری موبایلی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و هر روزه در حدود 1 میلیون اکانت، به آنها اضافه می‌شود. با توجه به رشد فزاینده و تاثیرگذاری حداکثری دنیای دیجیتال بر تصمیمات و سبک زندگی افراد، کسب‌وکارهای مختلف، از شبکه‌های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند، جستجوی بازارها و مشتریان جدید، بازاریابی دهان به دهان و افزایش میزان فروش خود بهره می‌گیرند. انتشار استوری و پست‌های تبلیغاتی در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرهای مختلف، دنبال کردن هشتگ‌های منحصر به فرد در اینستاگرام و توییتر از جمله موثرترین شیوه‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی هستند. استفاده از تکنیک‌های تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند تا دریابید مخابان شما بیشتر در کدام شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند، بدین ترتیب با اجرای درست مدل STP قادر خواهید بود تا پیام درست را در زمان درست به مخاطب درست منتقل کنید و اهداف بازاریابی خود را تحقق بخشید.

تبلیغات همسان (Native)

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، تبلیغات همسان چندان به تبلیغات شباهت ندارند و در قالب عناوین، مطالب و موضوعات وب‌سایت مطرح می‌شوند. این دسته از تبلیغات عمدتا متنی بوده و به‌گونه‌ای در قالب بلاگ و محتوای سایت‌ها به نمایش در می‌آید که توجه مخاطبینی که در جستجوی آنها هستند را جلب نماید. افزایش آگاهی از برند، هدایت ترافیک مناسب به وب‌سایت و تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل از جمله نتایج استفاده از این دست تبلیغات می‌باشد.

تبلیغات موبایلی

امروزه هر فردی در جهان به تلفن همراه دسترسی دارد. در سال 2016 گوگل گزارش داد که میزان ترافیک موبایلی وبسایت‌ها از ترافیک دسکتاپ، پیشی گرفته است. بدین ترتیب، استفاده از تبلیغات موبایلی، یکی از ضروری‌ترین گام‌های بازاریابی در دنیای دیجیتال است که می‌بایستی مورد توجه کسب‌وکارها قرار گیرد. در طراحی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، تطبیق پلتفرم‌های مختلف مورد استفاده را با نسخه موبایل، فراموش نکنید.

تبلیغات ویدیویی

ارائه محتوا در قالب صوتی و تصویری در فضای دیجیتال، به خاطرسپاری آن را در ذهن مخاطب افزایش می‌دهد. روزانه بیش از میلیون‌ها ویدئو در سایت‌های تخصصی و عمومی نمایش فیلم و ویدئو به اشتراک گذاشته شده و منتشر می‌شوند. علاوه بر ویدیوی اصلی، محتوای تبلیغاتی موردنظر می‌تواند پیش     (Pre-roll) یا پس از نمایش ویدئوها (Post-roll) به کاربر ارائه شود. این دست تبلیغات علاوه بر هدایت ترافیک مناسب به وب‌سایت، پیام تبلیغاتی موردنظر را به سرعت وایرال می‌کنند.

میزان تاثیرگذاری تبلیغات دیجیتال بسته به اهدافی که برای کمپین تبلیغاتی خود مدنظر قرار می‌دهید، می‌تواند متفاوت باشد. چنانچه هدف شما از تبلیغات در ابتدا آگاهی و تثبیت جایگاه برند در ذهن مخاطبان باشد، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی،بیش از سایر تبلیغات دیجیتال در اولویت خواهد بود. از سوی دیگر، تبلیغات نمایشی و ویدیویی، ترافیک مناسبی را برای وب‌سایت شما فراهم می‌کنند. ایمیل مارکتینگ و تبلیغات نمایشی نیز به افزایش میزان فروش و تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل، کمک می‌کنند. بسته به اهداف شما از اجرای کمپین تبلیغاتی، تبلیغات دیجیتال مختلفی قابل استفاده است. شرکت تبلیغاتی آرمانی با ارائه کلیه خدمات تخصصی تبلیغات، کسب‌وکار شما را در انتخاب، طراحی و پیاده‌سازی تکنیک‌های تبلیغات دیجیتال یاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *