تبلیغات مینیمال

منظور از تبلیغات مینیمال چیست؟

تبلیغات مینیمال چیست؟ خاستگاه اولیه جنبش مینیمالیسم را به آثار هنرمندان روس، پس از انقلاب اکتبر روسیه نسبت می‌دهند که در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ قرن بیستم به صورت گسترده در آثار هنرمندان دیده می شد.

کمینه‌گرایی یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌ است.

این نوع تبلیغات یک نوع سبک کمینه گرایی یا ساده‌گرایی محسوب می شود، یعنی هنرمند یا کارشناس تبلیغات در سبک مینیمالیسم سعی میکند بسیاری از عناصر، انواع رنگ‌ها، شکل‌های مختلف و بافت‌های متنوع را در تبلیغاتش به کار نبرد.

اینجاست که هوش و ذکاوت هنرمند خود را نشان می دهد و او تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا بتواند با استفاده از خلاقیت و ایده پردازی خود تاثیرگذاری موضوع یا اثر مورد نظر را افزایش دهد.

فلسفه مینیمالیسم این موضوع را بیان می کند که فقط مهم‌ترین خواسته‌ها و نیازهای انسانی باید مورد توجه قرار بگیرد. همین موارد برای ادامه زندگی کافیست. سبک مینیمال شعاری دارد و آن شعار (جمله کم زیاد است) می‌باشد.

نحوه استفاده از فضاهای خالی در تبلیغات مینیمال

با استفاده از سبک مینیمال می شود از فضاهای خالی بهترین استفاده را کرد، شاید تعجب کنید که فضاهای خالی دقیقاً چه نقشی می تواند داشته باشد و اینکه آیا این فضاها برای معرفی اثر یا کسب و کار تاثیر گذار هستند؟

باید گفت که استفاده از فضاهای خالی در فرآیند تبلیغات مینیمال اهمیت بسیار زیادی دارد و حتی می تواند روی تاثیرگذاری بیشتر توسعه و تبلیغات یک کسب و کار مهم‌ترین نقش را ایفا کند.

هر چند که ترفند‌های استفاده شده در آثار مینیمال از نظر کلی شاید بسیار ساده بنظر برسند اما در واقع به وجود آوردن یک طرح قوی و تاثیرگذار به همراه فضاهای خالی زیاد و البته عناصر بسیار کم، واقعاً کار سخت و دشواری است.

تاثیرگذاری تبلیغات مینیمال با استفاده از روش‌های مختلف

خیلی از طراحان و هنرمندان این سبک در تبلیغات مینیمال سعی می کنند تا ایده‌ها و خلاقیت‌های خود را به نمایش بگذارند و به اثر جذابیت بیشتری ببخشند.

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که می تواند در کمینه گرایی واقعاً تاثیر بگذارد، استفاده از طراحی گرافیک و تبلیغات از این طریق است. برای آنکه در انجام طراحی گرافیک بخواهید عملکرد موفقی داشته باشید، باید به اصول و پایه‌های این روش تسلط پیدا کنید.

مهم‌ترین اجزا و عناصری که می تواند اثر و طراحی شما را زیباتر و بهتر از همیشه نشان بدهد شاملموارد زیر می شود:

 • تایپوگرافی
 • رنگ بندی مناسب با موضوع
 • گریدهای مختلف
 • اشکال متنوع
 • خطوط و فضاهای خالی

کافیست بتوانید با استفاده از همین اجزا پیام تبلیغاتی خود را به سادگی هرچه تمام تر به مخاطبان انتقال دهید. در ادامه این مقاله به تکنیک‌های تبلیغات مینیمال، ویژگی‌ها و بهترین نمونه‌های آن اشاره می‌کنم.

ویژگی‌های تبلیغات مینیمال

با توجه به تعاریفی که در مورد تبلیغات مینیمال تا به این جای مقاله به شما ارائه دادم، باید متوجه شده باشید که برای تبدیل کردن یک طرح به حالت مینیمال؛ فرمول و روش خاصی وجود ندارد، مینیمالیسم ویژگی‌هایی دارد که به کمک آن‌ها می توانید یک طرح را مینیمالیزه کنید.

 • بهینه سازی یک طرح با استفاده از کمترین عناصر
 • سادگی در اثر و ایجاد ارتباط موثر با مخاطب
 • استفاده از فضاهای خالی برای تاثیرگذاری اثر ساده
 • به کار بردن کمترین رنگ‌ها، آن هم در صورت نیاز
 • استفاده از یک یا دو نوع طرح برای نمایش حروف
 • به کار بردن ساده‌ترین محتواها و دوری از پیچیدگی
طراحی مینیمالیسم و استفاده از فضاهای خالی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی مینیمال دقت داشته باشید، استفاده از فضاهای خالی برای تاثیرگذاری موضوع و پیام تبلیغاتی است. شما میتونین طوری از فضاهای خالی استفاده کنید که سبک مینیمالیسم کاملاً به موضوع مرتبط باشد.

به طور کلی فضاهای خالی باعث ایجاد تعادل میان عناصر تشکیل دهنده طرح و صفحه می شود و می تواند تضاد و هم ترازی خیلی خوبی را به نمایش بگذارد

چگونه باید از عناصر پیچیده دوری کنیم؟

شما به عنوان طراح تا جایی که امکان دارد باید هیچ گونه عنصر پیچیده و بیهوده ای را در طرح خود استفاده نکنید. به جای آن بهتر است مهم‌ترین و اساسی‌ترین اشکال و اجزا را برای طرح خود ایجاد کنید.

منظور تبلیغات مینیمال چیست؟ (در تایپوگرافی)

همانطور که از رنگ‌ها بهترین استفاده را می‌برید، برای انتخاب حروف هم باید دقت داشته باشید که در صورت لزوم از آن‌ها استفاده کنید. شاید اثر مورد نظر شما نیازی به استفاده از حروف نداشته باشد. استفاده زیاد از حروف نمیتواند روی طرح شما موثر واقع شود.

بهترین نمونه‌های تبلیغات مینیمال(داکارز)

طراحی کارت کسب و کار برای برند براگا داکروز، یک نوع طراحی بسیار زیبا و چشم گیر در این زمینه است که توانسته است نظر بسیاری از مشتریان را به خود جلب کند.

هالوتا با ارائه زیباترین طراحی برای کارت‌های این برند به زیبایی و جذابیت آن‌ کمک زیادی کرده است و امروز می‌توان از این طرح به عنوان یکی از موثر‌ترین طراحی‌های مینیمالیستی یاد کرد. استفاده از دو رنگ و یک لوگو و تضاد رنگ فونت با پس زمینه مشکی آن تاثیر زیادی بر زیبایی این کارت‌ها گذاشته‌ است.

نتیجه گیری

در این مقاله با ارائه توضیحاتی در مورد جنبه‌های مختلف مینیمالیسم، نمونه‌های تبلیغاتی مینیمال بسیار موفقی را نیز معرفی کردم.اکنون نوبت شماست که نظر و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *