متن تبلیغاتی همسان

چطور یک متن تبلیغاتی تاثیرگذار برای تبلیغات همسان بنویسیم؟

نوشتن متن‌های تبلیغاتی، یکی از مهارت‌های کاربردی در دنیای فروش و تبلیغات به شمار می‌رود. وقتی بتوانید راهی برای بهتر، بهینه‌تر و جذاب‌تر نوشتن پیدا کنید، کمپین‌های موفق‌تری را به راه می‌اندازید و در زمان، هزینه و انرژی خود صرفه‌جویی می‌کنید.

در این گفتار به سراغ سه نکته مهم در «نوشتن متن تبلیغاتی تاثیرگذار برای تبلیغات همسان» می‌رویم و آنها را موشکافی می‌کنیم. اگر می‌خواهید در دنیای تبلیغ‌نویسی یک قدم جلوتر از بقیه باشید، این مقاله را از دست ندهید.

با سه بخش طلایی برای نوشتن یک متن تبلیغاتی تاثیرگذار آشنا شوید

فرایند نوشتن هر متن تبلیغاتی به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

زمانی که هنوز دست به قلم نشده‌ایم؛ قبل از نوشتن

معمولا به این بخش، توجه چندانی نمی‌شود و به سادگی از کنارش می‌گذریم. غافل از آنکه باید قبل از اینکه نوشتن متن تبلیغاتی را آغاز کنیم، هدف روشن و مشخصی را برای خودمان در نظر بگیریم و بدانیم که می‌خواهیم به واسطه این تبلیغ به چه چیزی برسیم؟ معمولا تبلیغات همسان با اهداف گوناگونی اجرا می‌شوند؛ مثلا افرایش ترافیک سایت، افزایش فروش محصول یا سرویس، دریافت لید از کاربران یا حتی دیده شدن برند.(اگر با مفهوم لید(سرنخ بازاریابی) آشنا نیستید مقاله مرتبط با آن را مطالعه کنید)

 وقتی هدف خود را مشخص کنیم به راحتی می‌توانیم برای کمپین تبلیغاتی خودمان تصمیم بگیریم و آن را مدیریت کنیم. این را هم در نظر بگیرید که گاهی هدف ما چند گزینه را در برمی‌گیرد؛ مثلا هم می‌خواهیم فروشمان افزایش پیدا کند و هم می‌خواهیم از کاربران لید دریافت کنیم. هیچ اشکالی ندارد.

نکته مهم دیگری که آن را هم باید قبل از نوشتن متن تبلیغاتی برای تبلیغات همسان مورد توجه قرار دهیم، مخاطب است. باید از خودمان بپرسیم که قرار است با اجرا کردن کمپین خودمان چه کسانی را جذب کنیم؟ از چه افرادی لید بگیریم و محصولاتمان به چه مخاطبانی با چه ویژگی‌هایی بفروشیم؟

 بنابراین باید به موضوع مخاطب شناسی اهمیت ویژه‌ای بدهید. در این بخش، حضور یک کپی‌رایتر حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند. چون چنین افرادی، خودشان را جای مشتری می‌گذارند و از نگاه او به مشکلات، ماجراها و نیازها می‌نگرند.

در این صورت ما بسیار بهتر از قبل متوجه می‌شویم که محصول یا خدمتمان به کدام‌یک از نیازها یا مشکلات مشتریانمان پاسخ می‌دهد. اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال برایتان روشن‌تر کنم. تصور کنید شما محصول یا خدمتی با چهار ویژگی مثبت دارید.

اگر شناخت خوبی روی مخاطب هدف خود داشته باشید متوجه می‌شوید که باید به هنگام نوشتن متن تبلیغاتی برای تبلیغات همسان روی کدام ویژگی مانور دهید.گذشته از این می‌توانید به سراغ سایت‌ها یا اپلیکیشن‌هایی که قرار است تبلیغ شما در آنها به نمایش دربیایند بروید و حتی مکان درج محتوای تبلیغاتی خود را بررسی کنید. شاید انجام دادن این کارها از سرعت شما بکاهند اما در نهایت روی کیفیت کارتان تاثیر مثبت می‌گذارند و این موضوع، ارزشش را دارد.

وقتی نوشتن را آغاز کرده‌ایم؛ هنگام نوشتن

تا اینجای کار، ما هدف خود از نوشتن را مشخص کرده‌ایم، سری به مخاطبانمان زده‌ایم و آماده‌ایم تا نوشتن را آغاز کنیم. در این بخش باید هفت نکته را چهارچشمی بپاییم:

دستتان برای نوشتن چندان باز نیست

نوشتن متن تبلیغاتی برای تبلیغات همسان با محدودیت‌هایی همراه است. در واقع، شما نمی‌توانید هر چه دل تنگتان می‌خواهد را بگویید یا بنویسید. بلکه باید لُپ کلام خود را در قالب چند واژه به مخاطب نشان دهید. کار ساده‌ای نیست اما شدنی است. بنابراین باید از واژگانی حساب شده استفاده کنید و حواستان جمع آن چند واژه ناقلای نخستین باشد تا یک وقت بند را آب ندهند.

مخاطب را نپیچانید

با هم گفتیم که هر متن تبلیغاتی هدفی را دنبال می‌کند. بنابراین، هدفتان هر چه که هست، لطفا آن را به شکلی روشن و مشخص جلوی چشم کاربر بگذارید. اگر می‌خواهید کاربر در جایی ثبت‌نام کند، همان اول این کار را انجام دهید. اگر می‌خواهید چیزی بخرد، شماره موبایلش را وارد کند یا … رُک و پوست کنده اکشن آن را پیش پایش بگذارید.

با این کار، کاربر از همان اول کلاهش را قاضی می‌کند و تصمیم خود را می‌گیرد. خدای ناکرده نباید فکر گول زدن مخاطب به سرتان بزند و سعی کنید که با وعده‌های دروغین او را به سمت کاری که دوست ندارد سوق بدهید. چون با این کار، فقط چهره برند خودتان را خط‌خطی می‌کنید.

وعده دادن به مخاطب را پشت گوش نیندازید

درست است که شما می‌خواهید مخاطب در انتها یک اکشن را برایتان انجام دهد اما نباید شیرینی طعم وعده‌‌ و وعید را از یاد ببرید.

باید به مخاطب نشان دهید که در عوض وارد کردن شماره موبایلش، خرج کردن پولش و گذاشتن وقتش برای خواندن فلان محتوا چه چیزی دستگیرش می‌شود. شاید بخواهید به او یک کتاب الکترونیک، تخفیفی دندان‌گیر یا محتوایی جذاب‌تر بدهید. در هر صورت نباید او را دست خالی راهی کنید یا وعده‌هایتان پوچ از آب دربیایند. زندگی، ماجرایی بزرگ از بده و بستان‌ها است. این را فراموش نکنید.

متن تبلیغاتی را شخصی‌سازی کنید

انجام دادن این کار، بستگی زیادی به لحن کار شما دارد. شاید بخواهید آن‌قدر با مخاطب صمیمی باشید که او را «تو» خطاب کنید یا طرفدار حفظ خط‌ قرمزها باشید و او را «شما» صدا بزنید؛ مثلا ما در «مدرسه دیجیتالینگ» مخاطبان خود را «شما» صدا می‌زنیم.

در هر صورت، هنگامی که متن تبلیغاتی خود را برای مخاطبانتان شخصی‌سازی می‌کنید، پیام شما تمام نوشته‌هایی که در سایت هستند را پشت سر می‌گذارد و جایی پیش چشم کاربر می‌ایستد. یادتان باشد، وقتی در فضای آنلاین کار می‌کنید باید این‌طور بیندیشید که انگار مخاطب درست روبه‌روی شما نشسته است و دارید چشم در چشم با او صحبت می‌کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا تاثیری بسیار عمیق‌تر روی او بگذارید.

لطفا طبیعی باشید

نباید به هنگام نوشتن متن تبلیغاتی تحت تاثیر واژگان حکیمانه و قلمبه‌سلمبه قرار بگیرید. ساده بنویسید. طبیعی باشید. همان‌طور با مخاطب خود حرف بزنید که انگار دارید پشت گوشی یا در یک تماس ویدیویی با او هم‌کلام می‌شوید.

هر چقدر که طبیعی‌تر باشید، فاصله میان خودتان و مخاطب را کم و کمتر می‌کنید. بیلبوردهای تبلیغاتی را در نظر بگیرید. متن‌های کوتاهی که روی این بیلبوردها نوشته می‌شوند هر چه طبیعی‌تر، ساده‌تر و خودمانی‌تر باشند بیشتر به دل می‌نشینند. شما هم دلنشین باشید.

از قدرت برند استفاده کنید

وقتی روی درخت برندتان زمان می‌گذارید تا به جایگاه خوبی برسد در زمان مناسب هم باید از میوه‌های شیرین آن برداشت کنید. من کمپین‌های تبلیغاتی زیادی را دیده‌ام که نویسنده آن تبلیغ قبلا در یک برند جا افتاده مثل «دیجی کالا»، «دیوار»، «کافه بازار»، «اسنپ» و … کار می‌کرده و با استفاده از نام آنها و شخصیت برند، تاثیر کمپین را افزایش داده است.

گذشته از این، اگر هدفتان از راه‌اندازی کمپین، آگاهی از برند است حتما نام برند خودتان را هم بیاورید تا بیشتر شناخته شود. در غیر این‌صورت، انجام این کار را پیشنهاد نمی‌کنم و حتی به نظرم نام برندتان می‌تواند یک واژه اضافی به شمار رود.

همه کارت‌هایتان را رو نکنید

ما در متن تبلیغاتی خودمان نمی‌توانیم همه‌چیز را به کاربر بگوییم. در واقع، اصلا نباید این کار را انجام دهیم. چون باید کاربر را به سمت سایت یا اپلیکیشنمان بکشانیم، از او بخواهیم چیزی را از ما بخرد، جایی ثبت‌نام کند یا به طور کلی اقدامی انجام دهد. اگر همه‌ چیز مشخص باشد دیگر جذابیتی برای کلیک کردن باقی نمی‌ماند.

 این کم و مبهم بودن ماجرا است که کنجکاوی فرد را قلقلک می‌دهد و انگشتش را به سمت کلیک روی آن تبلیغ می‌کشاند. می‌توانید برای این کار از یک پرسش کمک بگیرید یا حتی برای ایده گرفتن به سراغ اکسپلور اینستاگرام بروید. در آنجا ایده‌های مبهم زیادی به چشمتان خواهند خورد.

ماجرایی که بعد از نوشتن رخ می‌دهند

راهی که تا اینجا طی کردیم، چیز کمتر از هفت خوان رستم نداشت. به خودم و شما تبریک می‌گویم اما ماجرا تمام نشده است چون تازه به خوان هفتم رسیده‌ایم. در این گام، تبلیغ ما در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف منتشر شده است.

حالا باید ببینیم که کدام متن ما تاثیر بیشتری روی مخاطبان گذاشته است. می‌توانیم برای این کار از «A/B تست» کمک بگیریم و متن‌های خود را بایکدیگر مقایسه کنیم تا بفهمیم کدام مورد به هدف ما نزدیک‌تر بوده است. بعد از اینکه این کار را با مثلا ۱۰ متن تبلیغاتی انجام دادیم به سراغ ابزارهای تحلیلی می‌رویم.

 در هر داشبوردی که کار می‌کنیم بالاخره جایی وجود دارد که به ما نشان می‌دهد از سمت کدام تبلیغمان کلیک بیشتری خورده‌ایم و کاپ قهرمانی بهترین نتیجه به کدام تبلیغ تعلق می‌گیرد. نکته جالب این است که تلاش‌های ما برای هدف‌گذاری، شناخت مخاطب و کشف بهترین روش نوشتن تبلیغ با تمام شدن کمپین به هدر نمی‌روند و قرار نیست در کمپین بعدی همه‌چیز را از صفر شروع کنیم.

ما در فضای آنلاین به داده‌ها مجهز هستیم و می‌توانیم با ضبط و پیگیری آنها رو به جلو قدم برداریم. این بخش سوم را خیلی جدی بگیرید. چون ما با تحلیل کارهای قبلی خودمان، چیزهای بسیار زیادی یاد می‌گیریم. البته ماجرای نوشتن تبلیغات به همین‌جا ختم نمی‌شود. می‌توانید برای عمیق‌تر شدن در این موضوع، سری به نقشه راه «آموزش بازاریابی دیجیتال » بزنید.

خلاصه‌ای از آنچه با هم در نوشتن متن تبلیغاتی تاثیرگذار برای تبلیغات همسان گفتیم:

  • نوشتن هر متن تبلیغاتی به سه بخش تقسیم می‌شود: «قبل از نوشتن»، «هنگام نوشتن» و «بعد از نوشتن».
  • «مشخص کردن هدف» و «شناخت مخاطب» دو کار مهمی هستند که باید قبل از نوشتن متن تبلیغاتی به آنها بپردازید.
  • «محدود بودن تعداد واژگان»، «وفادار بودن به وعده‌هایی که می‌دهید»، «شخصی‌سازی کردن متن تبلیغ»، «استفاده کردن از قدرت برند» و … مواردی هستند که باید به هنگام نوشتن تبلیغ در نظر داشته باشید.
  • تحلیل و بررسی پیوسته تا هنگام رسیدن به بهترین بازخورد، اصلی‌ترین کار شما پس از انتشار تبلیغ به شمار می‌رود.

شما چه تجربه‌ای از نوشتن متن تبلیغاتی دارید؟ با من در بخش دیدگاه‌ در میان بگذارید و اگر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *