تقویم محتوایی

در دنیای دیجیتال یکی از پرتکرارترین واژه ها، ایجاد محتوا است که این مورد از اهمیت بسیار بالایی در این حوزه برخوردار است. پس داشتن تقویم محتوا یک امر ضروری هست. امروزه در فضای مجازی بازاریابی محتوایی یک علم به شمار می رود و دارای اصول و ابزار خاصی است که بدون آنها نمی شود یک محتوای جذاب و قوی را تولید کرد. اگر در هر کسب و کاری هستید که مربوط به فضای مجازی است و با این حوزه سر و کار دارد، پس نیازمند محتوای اصولی و جذاب هستید تا باعث رشد و پیشرفت کسب و کار شما شود و حالا نه مخاطبی خواهید داشت و نه کسی به سراغ شما خواهد آمد.

همانطور که گفته شد در درست کردن content اصولی نیازمند ابزارهایی است که بدون این ابزارها این فرآیند با خلل و مشکل روبه رو می شود و قطعا شما را به زحمت خواهد انداخت. تقویم محتوا یا content calendar از ابزارهای اصلی و پیش نیاز برای این امر است که به عنوان زیربنای این فرآیند شناخته می شود و طراحی و ایجاد آن از اهمیت بالایی برخوردار است و کار شما را برای بازاریابی محتوایی بسیار راحت و منظم می کند. در این آموزش قصد داریم تا به تشریح و توضیح این ابزار کاربردی در برنامه ریزی محتوا بپردازیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

تقویم محتوا چیست؟

در ابتدا باید به تعریف این ابزار برنامه ریزی بپردازیم و اینکه چرا باید از این ابزار در درست کردن محتوا استفاده کنیم. همانطور که از اسم این ابزار مشخص است، باید گفت تقویم محتوا یعنی برنامه ریزی و ثبت فعالیت ها و رخدادهای یک بازاریابی محتوایی که شامل مواردی مانند: نوع محتوا، موضوع محتوا، زمان انتشار، نام نویسنده، کمپین های تبلیغاتی، مصاحبه و غیره می شود. برنامه ریزی محتوایی دارای زمان بندی مشخصی است و به صورت ماهانه، فصلی و یا سالانه تنظیم می شود.
با توجه به مطالبی که گفته شد اهمیت داشتن و تنظیم یک چنین برنامه منظمی برای هر کسی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کند معلوم می شود. در واقع بدون داشتن یک برنامه ریزی مناسب هیچ چیز درست و به موقع پیش نخواهد رفت و نمی توان برآیند و خروجی دقیقی از نتیجه محتوا مورد نظر بدست آورد.

مزیت های داشتن یک برنامه خوب در تقویم محتوا:

فواید داشتن یک برنامه مشخص در طول مسیر برای ساخت و تولید درست یک content بسیار است که ما اینجا به مهم ترین آنها اشاره می کنیم تا اهمیت این ابزار را در بازاریابی محتوایی متوجه شوید.
صرفه جویی در وقت
داشتن یک برنامه مشخص و منظم
بهبود ایده پردازی در روند نوشتن متن
هماهنگی بین اعضای تیم
برآیند گیری و بازخورد دقیق از نتایج محتوای قبلی
برقرای تعامل با مخاطبان
جلوگیری از محتوا تکراری

ابزارهای مورد نیاز برای طراحی تقویم برنامه ریزی,

ابزارهای مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع محتوا، کمیت و کیفیت آن از ابزار مورد نظر استفاده می شود. برنامه هایی مثل اکسل و گوگل شیت برای محتواهای سبک و کوچک و برنامه های مدیریت پروژه مثل ترلو و آسانا برای محتواهای بزرگ و پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نوع نیاز خود می توانید از یکی از این ابزارها برای تنظیم و تدوین برنامه ریزی محتوایی خود استفاده کنید، ولی قبل از آن باید مراحل نوشتن محتوای خود را بنویسید و نقشه راه را مشخص کنید. البته ابزارهای دیگری هم وجود دارند که می توانید انها را از اینترنت دانلود و یا به صورت انلاین استفاده کنید.

مراحل طراحی

برای طراحی و تدوین برنامه منظم بازاریابی دیجیتالی، لازم است مراحل آن را یادداشت کنید. برنامه ریزی مدون بازاریابی شامل بخش هایی است که بعد از نگارش مراحل برای ساخت و اجرا محتوا با استفاده از ابزار مورد نظر طراحی می شود. این بخش ها شامل« موضوع محتوا، نوع محتوا، نویسنده، تاریخ انتشار، بستر انتشار، مخاطب هدف و…» میباشد.

تعیین هدف محتوا

اولین گام در محتوا سازی، تعیین هدف محتوا است. هر برنامه ریزی اگر بدون هدف انجام شود، بی ثمر خواهد بود. شما باید بدانید چه هدفی از درست کردن محتوا خود دارید و بعد از یک دوره استفاده از این نقشه راه تنظیم شده به چه اهدافی می رسید.

جستجوی کلمات کلیدی و انتخاب موضوع

بعد از مشخص کردن اهداف محتوا باید به جستجوی کلمات کلیدی برای محتوا خود بپردازید تا هم به بهبود سئو محتوا کمک شود و با استفاده از کلمات کلیدی موضوع مناسب با محتوا تعیین شود. جستجوی کلمات کلیدی بسیار مهم است و هرچه دقیق تر انتخاب شود به بهبود سئو کمک بیشتری خواهد کرد. با استفاده از کلمات کلیدی می توانید موضوعات مختلفی را برای محتوا های متعدد انتخاب کنید.

مشخص کردن مخاطب هدف در بازاریابی محتوا

مشخص کردن مخاطب هدف در بازاریابی محتوایی بسیار مهم است، چرا که شما باید بدانید برای چه گروه و چه کسانی قرار است محتوا تولید کنید تا مناسب انها باشد. مشخص کردن مخاطب هدف باعث می شود تا شما بتوانید محتوای جذاب تری را برای انها تولید کنید و در این زمینه برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. اینگونه مخاطب احساس می کند که برای او ارزش قائل هستید و برای این کار وقت صرف کرده اید. هر محتوایی برای هر مخاطب و رده سنی مناسب نیست، و اگر به این مسئله توجه نکنید باعث می شود تا مخاطب اصلی خود را از دست دهید.

تعیین قالب و نوع محتوا

نوع و قالب محتوا باید در مراحل طراحی تقویم محتوا یا همان content calendar مشخص شود که محتوا در کدام یک از قالب های متن، تصویر، ویدئو و صدا قرار است تولید شود. البته بهتر است که قالب محتوا فقط متن خالی نباشد، چرا که باعث خستگی مخاطب و از دست رفتن جذابیت آن می شود. اینفو گرافی از قالب های ترکیبی متن و تصویر است که بسیار جذابیت خوبی برای مخاطب دارد و باعث جذاب تر شدن محتوا می شود. در کل تولید محتوای بصری همراه با متن برای مخاطب بسیار جذاب تر است و امارها نیز این موضوع را تأیید می کند که تبلیغات بصری اثر بیشتری بر مخاطب دارد و مخاطب به دنبال این نوع محتوایی است.

تعیین نویسنده

اگر محتواهای متعددی تولید می کنید باید نویسنده هر محتوا را مشخص کنید تا هماهنگی لازم بین اعضای تیم تولید محتوا وجود داشته باشد. باید وظیفه هرکسی در این مسیر مشخص باشد تا از هرج و مرج و هدر رفتن زمان و نیروی انسانی جلوگیری شود.

مشخص کردن بسترهای انتشار محتوا در برنامه ریزی تقویم محتوا

در این مرحله باید مشخص کنید که قصد دارید در چه پلتفرم هایی محتوای مورد نطر منتشر شود. چرا که مخاطب های هدف شما در تمام شبکه های اجتماعی و پلتفرم ها حضور ندارند و باید به این مسئله توجه کنید. باید پلتفرم و بسترهایی را انتخاب کنید که اکثریت مخاطبان شما در آن حضور داشته باشند تا بازدهی بیشتری را از انتشار محتوا بدست آورید.

میزان تکرار و تعداد محتوا در بازه زمانی معین

باید دربرنامه ریزی خود مشخص کنید که در بازه زمانی مثلا یک ماهه چه تعداد محتوا تولید و یا چه تعدادی به عنوان پست مهمان تکرار شود. برای کسب و کارها لازم است که در یک ماه تعداد مشخصی محتوا تولید و منتشر کنند تا مخاطب خود را از دست ندهند، چرا که اگر مخاطب احساس کند شما فعالیتی ندارید و یا فعالیت شما کم رنگ شده، دیگر شما را دنبال نخواهد کرد.

تاریخ انتشار

در تقویم محتوا بخشی به تاریخ انتشار پست و محتوا اختصاص دارد و باید مشخص شود در چه تاریخ و زمانی قصد انتشار آن را دارید تا روند تولید محتوا با نظم و سرعت بیشتری پیش رود. این کار باعث می شود تا شما محتوای با کیفیت تری را تولید کنید و مخاطبان شما با اشتیاق بیشتری منتظر پست های شما باشند.

انتخاب ابزار مناسب برای طراحی و تنظیم

عد از مشخص کردن مراحل تولید محتوا، نوبت به انتخاب ابزار و برنامه مناسب جهت طراحی و تنظیم آن می رسد. انتخاب ابزار بستگی به نوع و مقدار محتوا شما دارد که با توجه به آن از ابزارهای ساده یا پیشرفته استفاده می کنید. ابزارهایی مانند: اکسل، گوگل شیت، ترلو و آسانا ابزارهای طراحی تقویم محتوا هستند که می توانید با آنها تقویم خود را طراحی و تنظیم کنید.

بعد از این که ابزار ساخت را انتخاب کردید (ترلو، آسانا یا سایر ابزارها) اطلاعات مورد نیاز را در تقویم وارد کنید.
تقویم محتوا اغلب شامل بخش‌های زیر می‌شود:
• عنوان پست‌ها
• توضیحات هر پست
• زمان انتشار محتوا
• نویسنده محتوا
• کلمات کلیدی
• بستر انتشار
• لینک منابع
بعد از تنظیم و تدوین تقویم محتوا نیاز است که بر اجرای آن نظارت داشته باشید تا خللی در اجرای آن وارد نشود و اعضای تیم وظیفه خود را به موقع و درست انجام دهند. هر نوع کسب و کاری که در فضای مجازی شروع به فعالیت می کند نیاز به یک چنین ابزار و تقویمی دارد. امروزه تبلیغات بوسیله شبکه های دسته جمعی و اجتماعی هزینه زیادی دارد و کسب و کارهای نوپا نمی توانند از پس این هزینه ها برآیند، پس باید با تولید content اصولی و مناسب و بهبود سئو محتوا خود را به مخاطبانشان نشان دهند. در مسیر بازاریابی دیجیتالی برنامه ریزی مدون مانند نقشه راه و سند چشم اندازی است که مسیر و اهداف پیش رو را ترسیم می کند و باعث بهبود سئو محتوا شما خواهد شد.
امروزه بازاریابی دیجیتالی بسیار کم هزینه تر از بازاریابی تبلیغاتی است و این فرصتی برای کسب و کارهایی است که تازه وارد فضای دیجیتال مارکتینگ شدند و نیاز به دیده شدن دارند، تا با کمترین هزینه این اتفاق برایشان بیفتد. استفاده از کلمات کلیدی مناسب، انتخاب موضوع مناسب با استفاده از کلمات کلیدی، شناسایی مخاطب هدف، مشخص کردن بهترین بستر انتشار محتوای مورد نظر، مشخص کردن تاریخ انتشار و…. باعث می شود تا محتوا تولیدی به جا و به موقع منتشر شود و از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری کند. همه این موارد با داشتن یک تقویم برنامه ریزی مناسب میسر است که با تنظیم آن می توانید به تمامی این موارد دسترسی داشته باشید و چیزی را از قلم نندازید و فراموش کنید.

کلام آخر

هدف از داشتن در برنامه ریزی و استفاده از این ابزار در پیاده سازی محتوا، رسیدن به نتیجه دلخواه در مدت زمان کوتاه در بازاریابی محتوایی است. چرا که بدون داشتن یک چنین ابزاری در تولید محتوا قطعا مشکلات بسیاری در مسیر بازاریابی محتوایی شما قرار خواهد گرفت و آن خروجی و نتیجه دلخواه بدست نخواهد آمد. اگر مدت زمان زیادی است که در زمینه محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنید، احتمالا دیگر متوجه اهمیت داشتن یک تقویم محتوا و یک برنامه ریزی درست شده اید. داشتن یک رویکرد استراتژیک در تولید محتوا برای ارائه بهترین مطالب و اشتراک گذاری ها می تواند یک دنیا تفاوت ایجاد کند.
اگر تاکنون از اهمیت این ابزار و کارایی و طراحی آن بی خبر بودید، دیگر زمان آن رسیده که با تنظیم آن یک تغییری در روند محتوای خود ایجاد کنید تا نتیجه آن را پس از مدتی مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *