تولید محتوای آموزش الکترونیکی

امروزه بسیاری از مردم به طور فزاینده ای از رسانه های دیجیتال برای یادگیری و ادامه تحصیل استفاده می کنند. قالب‌های محتوای آموزش الکترونیکی که برای برآوردن نیازهای هر یادگیرنده طراحی و ساخته شده ، برای یادگیری موفق ضروری هستند. 

سناریوهای یادگیری دیجیتال از، جلسات آموزشی مبتنی بر رایانه یا مبتنی بر وب در سامانه کلاس آنلاین تا یادگیری تعاملی با شبیه سازی یا بازی های استراتژیک را شامل می شود. ابزارهای مختلف برای ایجاد فرمت های محتوای آموزش الکترونیکی می توانند، جلسات آموزشی پیچیده آموزش الکترونیکی را تسهیل کنند. 

ابزارهای دیجیتال نه تنها پیشرفت و رشد را آسان‌تر می‌کنند، بلکه به ارزیابی موفقیت یادگیری یا تعیین توالی آموزشی فردی یادگیرنده هم کمک می‌کنند. علاوه بر این، کاربران قالب‌های آموزش الکترونیکی می‌توانند بین محتوای تولید شده یا استاندارد یکی را انتخاب کنند. در این مطلب آموزشی به فرمت ها، ابزارها و محتوای آموزش الکتریکی به طور خلاصه و بدون جزئیات زیاد، پرداخته شده است. برای آشنایی بیشتر تا انتها همراه ما باشید.

فرمت‌های محتوای آموزش الکترونیکی

قالب‌های جدید محتوای آموزش الکترونیکی دیجیتال چالشی برای کار آموزشی است. گستره رسانه برای یادگیری الکترونیکی (آموزش الکترونیکی) و نحوه برگزاری کلاس آنلاین قابل توجه است. عملکرد یادگیری به طرز شگفت انگیزی می تواند بالا باشد، در عین حال ارائه رسانه های آموزشی جدید نیازها و ترجیحات یادگیری فراگیران را برآورده می کند.

امروزه افراد بیشتری از رسانه های دیجیتال مانند: رایانه، تبلت و گوشی های هوشمند استفاده می کنند. آنها از این ابزارها نه تنها برای به دست آوردن اطلاعات استفاده، بلکه برای آموزش داوطلبانه و به شیوه ای که خود تعیین می کنند نیز، استفاده می کنند. نکته قابل توجه این است که، در آموزش های پیشرفته و دانشگاهی، این فرمت های یادگیری دیجیتالی جدید ضروری هستند. 

شرکت‌ها برای آموزش محصول و نرم‌افزار یا دستورالعمل‌های امنیتی، به‌طور خاص بر قالب‌های محتوای آموزش الکترونیکی تکیه می‌کنند. دانشگاه ها نیز موارد درسی و موارد ارائه سخنرانی های خود را به صورت آنلاین ارائه می کنند. در بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا آموزش کارکنان با استفاده از محتوای آموزش الکترونیکی آموزش انجام می شود.

مزیت بارز در اینجا این است که، یادگیری بر حسب تقاضا از طریق اینترنت، آموزش پیشرفته را انعطاف پذیرتر می کند. به همین دلیل برخی از شرکت‌ها کارکنان را تشویق به یادگیری براساس انتخاب های زمانی و مکانی فرد میکنند و در عین حال دسترسی دائمی خارجی و موبایلی به مواد آموزشی را برای کارمندان خود فراهم می‌کنند. که خود این تسهیلات باعث صرفه جویی در منابع، زمان و هزینه های احتمالی سفر می شود.

شناخته شده ترین فرمت های محتوای آموزش الکترونیکی

آموزش مبتنی بر کامپیوتر (CBT) / آموزش مبتنی بر وب (WBT)

 • یادگیری مبتنی بر بازی
 • محتوای میکرو
 • محتوای موبایل
 • شبیه سازی و بازی های شبیه سازی
 • واقعیت افزوده / واقعیت ترکیبی / واقعیت مجازی
 • فیلم ها/فیلم های آموزشی

ابزارهای محتوای آموزش الکترونیکی

ابزارهای محتوای آموزش الکترونیکی به طور خاص برای توسعه قالب‌های محتوای آموزش الکترونیکی، مانند آموزش مبتنی بر رایانه (CBT)، آموزش مبتنی بر وب (WBT)، محتوای تلفن همراه، یا شبیه‌سازی و بازی‌های شبیه‌سازی طراحی شده‌اند. 

الگوهای مجزا به طور بهینه اطلاعات مورد نظر را ارائه می دهند. با استفاده از ابزارهای محتوای آموزش الکترونیکی ساده، حتی افراد غیرمتخصص نیز می توانند دوره های آموزشی کوچک آموزش الکترونیکی را به تنهایی طراحی و به وجود آورند. برای محیط های یادگیری الکترونیکی دقیق تر، موارد زیر نیز وجود دارد:

 • ابزارهای نگارش پیچیده تر
 • سیستم های مدیریت محتوا
 • سیستم های مدیریت یادگیری
 • سیستم های یادگیری تطبیقی

در واقع، با ابزارهای نگارش سنتی، طراحی وب سایت های آموزشی که از نظر نوری و ساختاری جذاب باشند، حتی بدون مهارت های برنامه نویسی آسان است. به دلیل WYSIWYG یکپارچه (آنچه می بینید همان چیزی است که به دست می آورید)، مهارت های HTML دیگر ضروری نیستند. 

ابزارهای محتوای آموزشی کارکردهای متفاوتی دارند. سیستم های مدیریت یادگیری دارای ابزارهای یکپارچه برای توسعه و نمایش محتوای آموزشی هستند. ابزارهای ارزیابی یکپارچه امکان نظارت بر موفقیت یادگیری را فراهم می کنند. 

ابزارهای یادگیری تطبیقی با استفاده از تحلیل پاسخ، توالی های آموزشی فردی را برای کاربر تعیین می کنند. ابزارهای تست موفقیت یادگیری فراگیران را تأیید می کنند. با این حال، ابزارهای محتوای آموزش الکترونیکی بیشتر، امکان ایجاد محتوای صوتی و تصویری را فراهم می‌کنند.

مهمترین ابزارهای محتوای آموزش الکترونیکی کدامند؟

 • ابزارهای تالیف
 • تولید سریع محتوا
 • سیستم های مدیریت محتوا (CMS)
 • سیستم های مدیریت یادگیری (LMS)
 • یادگیری تطبیقی/سیستم های یادگیری تطبیقی
 • توسعه نرم افزار موبایل/اپلیکیشن
 • پورتال ها / مخازن
 • ابزارهای تشخیص / تست / ارزیابی
 • تلویزیون / تصویری / صوتی
 • محتوای تولید شده توسط کاربر/محتوای مشترک

محتوا

محتوای آموزش الکترونیکی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 تولیدات انفرادی
 محتوای استاندارد

تولیدات انفرادی

شرکت هایی که با الزامات خاص برای فرمت های یادگیری الکترونیکی، که در نظر گرفته شده است به کارکنان خود آموزش های پیشرفته پایدار ارائه می دهند، بر تولیدات فردی منابع یادگیری دیجیتال خود متکی هستند. 

محتوای آموزشی استاندارد (محتوای یادگیری استاندارد) همیشه با نیازهای خاص یک شرکت یا کارکنان آن مطابقت ندارد. تقاضا برای آموزش پیشرفته و بیشتر ، به کمک نرم افزار و توسعه پرسنل هر سال افزایش می یابد. تولیدات انفرادی، محتوای یادگیری الکترونیکی مؤثر را به صورت انتخابی ارائه می‌دهند.

از فیلم‌های آموزشی فردی، آموزش فناوری اطلاعات، آموزش توزیع سفارشی و آموزش محصول گرفته تا توسعه کارکنان رهبری، یا همراهی آنلاین فرآیندهای تغییر! بسته به حجم سفارشات، تست های قابلیت استفاده قبل از پخش زنده نیز وجود دارد. 

شرکت های سفارش دهنده همچنین می توانند در صورت درخواست، آموزش آنلاین را با محیط فناوری اطلاعات مشتریان خود ادغام کنند. در طول دوره اجرایی آنلاین، شرکت‌های فناوری اطلاعات می‌توانند تولیدات فردی را حفظ کرده و محتوای آموزش الکترونیکی را در صورت تقاضا گسترش دهند.

کاربردهای بالقوه تولیدات انفرادی

 آموزش تصویری
فیلم های آموزشی (فیلم های تعاملی، فیلم های شاخه ای)
رسانه مدرسه دیجیتال (آموزش مبتنی بر وب)
رسانه های یادگیری دیجیتال
محیط های یادگیری
فیلمبرداری لوکیشن
نمایشگرها
سیستم های مدیریت یادگیری
آموزش مبتنی بر وب
شبیه سازی ماشین
شبیه سازی های نرم افزاری
انیمیشن های دو بعدی یا سه بعدی
تمرین تعاملی یا محتوای امتحانی

مزیت تولیدات فردی

 • فرآیند کسب دانش از طریق چندین کانال و به شکلی بهتر و پایدارتر به دلیل رسانه های دیجیتالی خاص پیش می رود.
 • رسانه های دیجیتال به کارمندان اجازه می دهد تا عمیقاً و با سرعت خاص خود با محتوا درگیر شوند.
 • پروژه های فردی تمرینات هدفمند را امکان پذیر می کند.
 • پروژه های فردی حضور فیزیکی برای آموزش پیشرفته کارکنان را کاهش می دهد.
 • کل دوره های آموزشی را می توان دیجیتالی کرد!

محتوای استاندارد

محتوای استاندارد، اغلب برای بهبود مهارت‌ها، ارائه محتوای اولیه به دانش‌آموزان یا حتی برای آماده‌سازی کارمندان شرکت برای کارهای قریب‌الوقوع، کفایت می کند. در بخش صلاحیت و آموزش پیشرفته، عامل هزینه نقش برجسته ای دارد. محتوای استاندارد، ارزان تر از محتوای یادگیری فردی (انفرادی) است. 

اگر نیازهای شرکت‌کنندگان دقیقاً مشخص باشد، می‌توان محصولات مفید و استاندارد شده محتوای آموزش الکترونیکی را به صورت آنلاین پیدا کرد. در عین ارزانی، کاربران محتوای استاندارد مجبور نیستند کیفیت را نادیده بگیرند. به منظور اطمینان از کیفیت محتوای استاندارد، توسعه دهندگان محتوای آموزش الکترونیکی باید از فرآیندهای محتوای استاندارد خاص (روال محتوای استاندارد) تبعیت کنند.

مزیت محتوای استاندارد

دوره های استاندارد، محتوای آموزشی را به سادگی، سریع و روشن ارائه می دهند. محتوای آموزش الکترونیکی استاندارد، بر خلاف تولیدات فردی، برای یک گروه هدف خاص، مانند یک بخش در یک شرکت، سفارشی نشده است، زیرا برای مخاطبان بیشتری در نظر گرفته شده است. بسته‌های محتوای استاندارد، محتویات دوره استاندارد شده را ارائه می‌دهند. 

یارگیرندگان در زمان مورد نیاز به محتوا دسترسی دارند. یعنی، محتوای آموزش الکترونیکی استاندارد در صورت تقاضا در دسترس یادگیرندگان است. علاوه بر نرم افزارهای تجاری، پلتفرم های بسیاری برای محتوای استاندارد وجود دارد، مانند پلتفرم‌های یادگیری، پورتال های ویدئویی، پلتفرم های وبینار یا خدمات دانشگاهی برای ایجاد کلاس مجازی

نمونه هایی از محتوای استاندارد

دوره های آنلاین، به عنوان مثال برای مدیریت کیفیت
وبینارها
یادگیری بازی ها
دوره های استاندارد، به عنوان مثال برای زبان های خارجی
ماژول های استاندارد، به عنوان مثال برای آموزش پیشرفته شرکتی
واژگان آنلاین
نرم افزار استاندارد برای تخصص IT
معرفی مدیریت پروژه
محتوای آموزش الکترونیکی برای دانش تجاری پایه
آموزش شایستگی های توزیع
آموزش ارتباطات
آموزش پرسنل رهبری
دستورالعمل های کاری
آموزش انطباق
پیشنهادات ارائه شده توسط آکادمی های آموزشی پیشرفته
ارائه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *