تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا به فرایند تولید ایده‌های محتوایی گفته می‌شود که برای پرسونای خریدار کسب‌وکار جذابیت دارند. تولید مطالب نوشتاری، بصری، صوتی و چندرسانه‌ای برای این ایده‌ها و قرار دادن اطلاعات در دسترس مخاطبان به صورت بلاگ، ویدئو، اینفوگرافی یا فرمت‌های دیگر، تولید محتوا نام دارد.

چرا تولید محتوا اهمیت دارد؟

تولید محتوا، راه‌ و رسم اصلی بازاریابی درونگرا (اینباند مارکتینگ) محسوب می‌شود. زمانی که به تولید محتوا می‌پردازید، اطلاعات را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهید، مشتریان احتمالی را به وب‌سایت خود جذب می‌کنید و با ایجاد تعامل مناسب، مشتریان فعلی را حفظ می‌کنید.

این اقدامات البته با بازگشت سرمایه برای کسب‌وکار همراه هستند. به طوری که آمارها، اطلاعات جالب توجهی را در مورد تولید محتوا نشان می‌دهند:

 • بازاریابی محتوایی نسبت به بازاریابی سنتی، سرنخ‌های فروش بیشتری را ایجاد می‌کند. اعداد نشان‌دهنده ۳ برابر بودن تعداد سرنخ‌های فروش در این روش است. همچنین هزینه‌ی بازاریابی محتوایی ۶۲ درصد کمتر است.
 • کسب‌وکارهای کوچک و متوسط که از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند، ۱۲۶ درصد سرنخ‌های فروش بیشتری در مقایسه با کسب‌وکارهایی ایجاد می‌کنند که از این روش‌ها استفاده نمی‌کنند.
 • ۶۱ درصد از خرید‌های آنلاین، نتیجه‌ی مستقیم مطالعه وبلاگ‌ها از جانب مشتریان هستند.
 • شرکت‌هایی که بیش از ۱۶ مقاله در ماه منتشر می‌کنند، ۳.۵ برابر ترافیک بیشتر نسبت به کسب‌وکارهایی دارند که تعداد پست‌های ماهانه‌ی آن‌ها چهار مورد یا کمتر است.

تولید محتوا با رشد کسب‌وکار همراه است. بنابراین بهتر است کار را با موضوع استراتژی تولید محتوا شروع کنیم.

برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی‌های تولید محتوا

هیچ سازنده‌ای، ساختمان خود را بدون نقشه آغاز نمی‌کند. و هیچ مجسمه‌سازی کار را بدون طرح اولیه شروع نمی‌کند و هیچ کسب‌وکاری نمی‌تواند بدون داشتن مأموریت مشخص موفق شود. بنابراین، تولید محتوا نیز بدون برنامه‌ریزی قادر به کار نخواهد بود. بدون برنامه‌ریزی، شما از هدف خود دور می‌شوید.

استراتژی محتوا تمام چیزهای مربوط به محتوا از برند و لحن تا نحوه‌ی انتشار محتوا و استفاده از آن برای دست‌یابی به مخاطبان و مشتریان را پوشش می‌دهد. در این قسمت به صورت گام‌به‌گام به نحوه‌ی ایجاد برنامه‌ی‌ محتوایی می‌پردازیم

1. اهداف محتوای خود را مشخص کنید

مشابه کمپین‌های سنتی بازاریابی، استراتژی محتوا باید حول اهداف بازاریابی کسب‌وکار شکل بگیرد. اهدافی که باید به طور مستقیم و غیرمستقیم به اهداف شرکت مربوط باشند و از آن ریشه گرفته باشند.

اهداف شما می‌تواند شامل جذب بیننده‌های بیشتر به وب‌سایت تا ایجاد سرنخ‌های فروش بیشتر یا هر چیزی در میان این دو باشد. اهداف شما باید SMART باشند. مثالی از اهداف SMART، «افزایش ترافیک ارگانیک بلاگ به اندازه‌‎ی ۲۵ درصد تا سه‌ماهه‌ی سوم سال» است.

بعد از تعیین اهداف، هر محتوایی که تولید می‌کنید باید در راستای هدف شما باشد و به دست‌یابی به خروجی مورد نظر شما کمک کند. به طور کلی، کار را با تعیین اهداف آغاز کنید و سپس به تولید محتوا بپردازید.

2. پرسونای خریداران را مشخص کنید

ایجاد استراتژی محتوا، مسائلی بیشتر از تعیین نوع محتوایی را که تولید می‌کنید در بر می‌گیرد. در ابتدا باید بدانید که با چه کسانی صحبت می‌کنید، چگونه می‌خواهید با آن‌ها به مکالمه بپردازید و در کجا می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

کلید تولید محتوای درون‌گرای موفق، تهیه‌ی مطلبی است که مخاطب با خواندنش احساس کند به طور مستقیم در حال مکالمه با کسب‌وکار شماست. تنها راهی که برای انجام این کار وجود دارد، صمیمی‌ شدن با بازدیدکنندگان، سرنخ‌های فروش و مشتریان است. شما باید کاری کنید که آن‌ها احساس کنند شما را مانند یک رفیق قدیمی می‌شناسند. باید از مشکلات، نیازها، چالش‌ها و ترس‌های آن‌ها مطلع باشید. به عبارت دیگر، شما باید بهترین خروجی‌های ممکن، راه‌حل‌های ایده‌آل و خیال‌پردازی‌های اصلی آن‌ها را درک کنید.

همواره این را در نظر داشته باشید که شما در حال بازاریابی برای انسان‌هایی هستید که می‌خواهند به برقراری ارتباط بپردازند. در جهان ایده‌آل، شما می‌توانید به صحبت مستقیم با تمام افرادی بپردازید که از وب‌سایت شما دیدن می‌کنند، اما این موضوع در دنیای واقعی ممکن نیست. راه‌حل غلبه بر این ناتوانی، ایجاد یک پرسونای مخاطب برای خریداران است.

 پرسونای خریداران شما، به معنی پروفایل فردی است که می‌خواهید با محتوا به او خدمات‌رسانی کنید. این شخصیت خیالی به صورت نماینده‌ای از مشتریان هدف شما عمل می‌کند. افرادی که احتمالاً بیشترین سود را از پیام شما می‌برند و به احتمال زیادی به مشتری تبدیل می‌شوند.

ایجاد پرسونای خریداران نیازمند پژوهش، حدس و آزمون‌وخطا خواهد بود. نتیجه‌ی نهایی این کار، تصویری واضح از فردی است که می‌خواهید برای او بازاریابی کنید. افرادی که با آغوش باز، از محتوایی که تولید می‌کنید استقبال می‌کنند.

 

3. با تولید بر مسیر خرید مشتریان متمرکز شوید

اگر سردرد داشته باشید، اولین اقدامی که می‌کنید، احتمالاً شناسایی علت سردرد خواهد بود. بعد از شناسایی مشکل، به سراغ راه‌حل می‌روید. در نهایت، شما میان راه‌حل‌هایی که در اختیار دارید تصمیم‌گیری می‌کنید. با استفاده از هر کدام از راه‌حل‌ها شما می‌توانید سردرد خود را کاهش دهید و روز خود را ادامه دهید.

مسئله‌ی فوق، مثالی از مسیر خرید مشتری است. مشتریان احتمالی، برای دست‌یابی به راه‌حل مسیری را دنبال می‌کنند. این مسیر شامل آگاهی، لحاظ کردن و تصمیم‌گیری می‌شود. اما هر کدام از مشتریان احتمالی در بخش متفاوتی از این مسیر هستند، بنابراین استفاده مناسب از محتوا برای پاسخ به هر کدام از این مراحل اهمیت پیدا می‌کند.

با تولید محتوا برای هر مرحله از سفر خرید مشتریان، می‌توانید مانعِ از دست رفتن مشتریان شوید. در این صورت، هر فردی که به وب‌سایت شما مراجعه می‌کند احساس می‌کند که اطلاعات مفید و مرتبطی را دریافت می‌کند.

فردی که به تازگی به بازدید از وب‌سایت شما می‌پردازد و در مرحله‌ی آگاهی قرار دارد، تمایلی به دیدن یک دموی زنده از محصول شما ندارد، در عوض ترجیح می‌دهد که به مطالعه‌ی پست یا محتوایی بپردازد که به آن‌ها در درک مشکل خود کمک می‌کند. مشتری احتمالی که در مرحله‌ی تصمیم‌گیری است، نیازی به دانستن همه‌ی راه‌حل‌های ممکن ندارد، او می‌خواهد مشاوره یا دمویی را دریافت کند که میزان مناسب بودن راه‌حل شما را مشخص می‌کند. همواره با مخاطبان در نقطه‌ای ملاقات کنید که در آن قرار دارند.

در این قسمت بعضی از شکل‌های محتوایی را معرفی می‌کنیم که برای هر مرحله از مسیر خرید مشتریان مناسب هستند و عملکرد خوبی دارند:

 • آگاهی: وایت‌پیپرها، پست‌های بلاگ، چک‌لیست‌ها، دستورالعمل‌ها، اینفوگرافی، ایبوک، بازی، کوئیز و …
 • لحاظ کردن: پادکست، وبینار، صفحات برنامه‌ریزی، ماتریس‌های مقایسه، صفحات نمونه و …
 • تصمیم‌گیری: دمو، استفاده‌ی رایگان، راهنمای محصول، مشاوره‌ی رایگان، کوپن‌های تخفیف و …

4. محتوا را به طور دقیق بررسی و ممیزی کنید

اگر پیش از این، بدون استفاده از یک مسیر مشخص به تولید محتوا پرداخته یا یک استراتژی مشخص را دنبال کرده باشید، شما می‌توانید با بررسی دقیق محتوایی که تولید کرده‌اید منافع زیادی کسب کنید. این که پیش از این برای تولید محتوا استراتژی مشخصی نداشته‌اید، بدان معنی نیست که محتوایی که در اختیار دارید در هیچ استراتژی‌ای جای نمی‌گیرد.

ممیزی محتوا به طور ساده شامل گردآوری کارهایی است که تا این لحظه انجام داده‌اید و در ادامه شامل مرتب‌سازی این کارها براساس برنامه‌ی محتوایی جدید شما می‌شود. این فرایند، شامل بازنویسی یا آشکارسازی شکاف‌هایی است که باید با محتوای مناسب برای پرسونای مشتریان و مسیر سفر آن‌ها تکمیل شوند.

ممیزی محتوا به صورت زیر انجام می‌شود:

 • تمامی محتوایی را که تولید کرده‌اید در یک فایل اکسل وارد کنید.
 • ستون‌هایی را برای کلمات‌ کلیدی هدف، پرسونای خریداران، مرحله‌ی مسیر خرید مشتریان، شکل محتوا و موضوع اصلی در نظر بگیرید و این ستون‌ها را برای هر کدام از محتواهایی که در اختیار دارید تکمیل کنید.
 • ستون‌هایی را برای معیارهای کلیدی خود نظیر میزان بازدید از صفحات، اشتراک‌گذاری، نرخ تعامل و غیره در نظر بگیرید.
 • در نهایت هر پست را (با استفاده از های‌لایت یا ستون‌های دیگر) براساس آن‌هایی که عملکرد خوبی دارند، آن‌هایی که نیاز به بهبود دارند، آن‌هایی که نیاز به بازنویسی دارند یا آن‌هایی که می‌توانند با پست‌های دیگر ترکیب شوند، دسته‌بندی کنید.

با این که ممکن است ممیزی محتوا کار کسل‌کننده‌ای به نظر برسد، این تلاش‌ها در افزایش ترافیک سایت و خلق سرنخ‌های فروش به شما کمک می‌کنند. به‌علاوه، در پایان کار شما برنامه‌ای تأییدشده برای مسیر حرکت خود خواهید داشت.

5. فرمت مناسب را برای تولید محتوا انتخاب کنید

شما باید به تولید محتوا برای پرسونای خریداران خود بپردازید. این بدان معنی است که باید به تنظیم محتوا در فرمتی بپردازید که به طور ساده و لذت‌بخشی توسط مشتریان احتمالی استفاده شود.

شکلی که برای تولید محتوا انتخاب می‌کنید می‌تواند به صورت بلاگ، ویدئو، اسلاید، تصاویر گرافیکی، ایبوک، وایت‌پیپر، پادکست یا هر فرمت خلاقانه‌ی دیگری باشد. تا جایی که این شکل‌های محتوایی بتوانند نیازهای پرسونای مشخص‌شده را برطرف کنند، شما در مسیر درستی هستید.

همچنین نیازی نیست که تنها از یک شکل محتوا برای هر محتوایی که تولید می‌کنید استفاده کنید. با این حال باید بتوانید محتوا را با آهنگ یکپارچه‌ای تولید کنید. برای مثال، تولید پادکست می‌تواند تاکتیک بازاریابی فوق‌العاده‌ای باشد، اما اگر منابع کافی برای ادامه‌ی کار در اختیار نداشته باشید، استفاده از وب‌لاگ مسیر عاقلانه‌تری خواهد بود.

برای این که بتوانید فرمت محتوای مناسب را انتخاب کنید، بهتر است به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • این محتوا برای چه مرحله‌ای از مسیر خرید مشتریان تولید می‌شود؟
 • استفاده از این محتوا برای مخاطبان تا چه‌ اندازه ساده است؟
 • پرسونایی که انتخاب کرده‌اید بیشتر در چه فضایی زمان خود را در اینترنت سپری می‌کند؟
 • شما قادر به تولید پیوسته‌ی چه شکلی از محتوا هستید؟
 • آیا می‌توانید این محتوا را در سطح کیفی مناسبی تولید کنید که قابل رقابت باشد؟

6. تبلیغ محتوا

اگر نتوانید محتوا را به مخاطبان هدف نشان دهید، تولید محتوا فایده چندانی نخواهد داشت. در جهان ایده‌آل، دسته‌های بزرگی از افراد بعد از تولید محتوا به مطالعه‌ی آن می‌پردازند. اما در واقعیت، خصوصاً زمانی که تازه کار را شروع کرده‌اید، باید افراد را برای استفاده از محتوا ترغیب و آنها را به فضای آنلاین خود هدایت کنید.

از این رو، تبلیغات محتوایی به اندازه تولید محتوای مناسب برای استراتژی شما اهمیت دارد. برنامه‌ی تبلیغ محتوا باید به واسطه‌ی پرسونای خریداران هدایت شود:

 • آن‌ها بیشتر زمان آنلاین خود را در کجا سپری می‌کنند؟
 • چه زمانی از روز از هرکدام از پلتفرم‌های انتخاب‌شده استفاده می‌کنند؟
 • به دیدن چه تعداد محتوا از جانب شما تمایل دارند؟
 • به چه صورتی از محتوا استفاده می‌کنند؟
 • چه عناوین و نوشته‌هایی در ایمیل و پیامک، آنها را وادار به کلیک می‌کند؟

تبلیغ محتوا به رسانه‌ای که برای این کار انتخاب می‌کنید وابسته است و برای هر کدام از رسانه‌ها قواعد مشخصی وجود دارد.

شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به طور کلی ابزار ایجاد روابط با مخاطبان است. شما باید رابطه‌ی مناسبی میان تبلیغ کسب‌وکار خود، انتشار اطلاعات مفید و ایجاد سرگرمی برای مخاطبان پیدا کنید. فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام، لینکدین، آپارات و یوتیوب، همه ابزارهای مناسبی برای تولید و به اشتراک گذاشتن محتوای مرتبط هستند. کلید کار در تنظیم محتوا برای آن پلتفرم مشخص است.

بازاریابی ایمیلی

ایمیل یکی از بهترین ابزارهایی است که برای دسترسی به مخاطبان وجود دارد. شما می‌توانید از ایمیل برای هر هدفی استفاده کنید. این ابزار خصوصاً برای تبلیغ محتوا مفید خواهد بود. علت اصلی این است که صاحبان ایمیل‌هایی که در اختیار دارید، به طور معمول آماده شنیدن در مورد شما هستند و شما می‌توانید مشاهده‌ی پیام از جانب آنها را تضمین کنید. می‌توانید میزان دیده‌شدن ایمیل‌ها را با ارسال محتوای مرتبط برای فهرست‌های بخش‌بندی‌شده، افزایش دهید. این یعنی ایمیل‌ها را برای دسته‌های متفاوتی از افراد ارسال کنید. اگر به ارسال پیام‌های دقیق و شخصی‌سازی‌شده بپردازید، افراد به میزان بیشتری مشتاق دریافت پیام ارسالی از جانب شما هستند.

تبلیغات پرداختی

تبلیغات کلیکی به شما کمک می‌کند محتوای خود را در برابر مخاطبان جدید قرار دهید. در این راستا می‌توانید از ابزارهای تبلیغاتی استفاده کنید که به شما امکان هدف‌گیری مخاطبان را می‌دهند. این تبلیغات می‌تواند در شبکه‌های‌ اجتماعی، موتورهای جستجو یا وب‌سایت‌های دیگر انجام شوند.

زمانی که پرسونای خریداران خود را مشخص می‌کنید، می‌توانید از مسیرهای پرداختی برای دست‌یابی به کسانی استفاده کنید که به محتوای شما علاقه دارند. در چنین شرایطی شما می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه‌ی تبلیغات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

بازاریابی اینفلوئنسری

با تبلیغ محتوا از جانب طرف‌های ثانویه‌ای که در زمینه‌ی کاری شما شناخته‌شده هستند، شما می‌توانید به خلق مخاطب برای خود بپردازید. استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ و مراجع ثانویه به شما این امکان را می‌دهد که برند خود را در برابر چشمان تازه‌ای قرار دهید، افرادی که دست‌یابی به آن‌ها از روش‌های دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود

7. تغییر کاربری محتوا

زمانی که کاربرد یک محتوا را تغییر می‌دهید، از محتوایی که پیش از این برای تولید آن هزینه کرده‌اید استفاده و آن را به شکل‌های مختلف منتشر می‌کنید، تا در نتیجه بتوانید به شکل گسترده‌تری از آن استفاده کنید.

این فرایند مشابه فرایند بازیافت است. شما می‌خواهید زمان کمتری را صرف تولید محتوا کنید و زمان بیشتری را به انتقال محتوا به سوی مخاطبان اختصاص دهید. برای مثال، می‌توانید اطلاعات مطلب بلاگی را که پیش از این در مورد بازاریابی نوشته‌اید به صورت اینفوگرافی یا ویدئو در اختیار مخاطبان قرار دهید.

اگر محتوایی را در یک فرمت آماده کرده‌اید، به روش‌های دیگری که می‌توانید از آن اطلاعات استفاده کنید، فکر کنید

فرایند تولید محتوا

بازاریابان افراد مشغولی هستند. فعالان بازاریابی معمولاً زمان کمی برای سیستم‌های ناکارآمد دارند. به همین‌ دلیل، استفاده از فرایند‌ها برای فعالیت‌های این حوزه بسیار رایج است. در این حالت ما معمولاً سیستمی را طراحی می‌کنیم، آن را راه می‌اندازیم، به آزمون‌وخطا می‌پردازیم تا به عملکرد برسیم، سپس استفاده از سیستم را آن‌قدر تکرار می‌کنیم تا نتایجی را که می‌خواهیم کسب کنیم. به کمپین‌هایی که پیش از این برگزار کرده‌اید فکر کنید، مطمئن باشید برای برگزاری هر کدام از کمپین‌ها از فرایندی استفاده کرده‌اید. تولید محتوا نیز فرقی با کمپین‌های قبلی ندارد و برای موفقیت به فرایند مناسب نیاز دارد.

گام‌های بعدی را برای تولید محتوا دنبال کنید، از حدس زدن پرهیز کنید و تلاش کنید از ظرفیت‌های خلاقانه‌ی خود برای کار استفاده کنید.

1.پژوهش کلمات کلیدی و سئو

با ایجاد پرسونای خریداران شما ایده‌هایی در مورد موضوعاتی خواهید داشت که می‌توانید در مورد آن‌ها بنویسید و سؤالاتی را پیدا می‌کنید که مخاطبان شما مطرح می‌کنند. این نقطه، نقطه‌ی شروع بسیار خوبی است.

 اکنون باید مشخص کنید که آیا این ایده‌ها می‌توانند به صورت گسترده برای مخاطبان لحاظ شوند. در دنیای ایده‌آل شما می‌توانید برای هر فرد به صورت جداگانه مطلب بنویسید، اما در واقعیت انرژی و منابع مورد نیاز برای این کار را در اختیار ندارید.

پژوهش کلمات کلیدی و بهینه‌سازی فنی وبسایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو به شما نشان می‌دهد که عبارات مشخص به چه میزان جستجو شده‌اند و آیا سرمایه‌گذاری برای تولید محتوا در مورد آن‌ها به‌صرفه است یا خیر.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای پژوهش کلمات کلیدی استفاده کنید، نوشتن سؤالاتی است که ممکن است پرسونای خریدار شما با توجه به مشکلات و اهداف با آن‌ها مواجه باشد. در ادامه شما می‌توانید به پژوهش کلمات کلیدی در اطراف این سؤالات بپردازید و ببینید آیا تعداد کافی از افراد در مورد این مسائل جستجو می‌کنند یا خیر.

یکی از قواعد کار این است که کلمات کلیدی‌ای را هدف‌گیری کنید که قابل دست‌یابی هستند. به این معنی که حجم جستجوی ماهانه و دشواری آن‌ها به اندازه‌ای باشد که با اعتبار شما در آن حوزه مطابقت داشته باشد. اگر تازه تولید محتوا را شروع کرده باشید، در صورتی که به سراغ کلمات کلیدی حجم بالا (بخوانید با رقابت بالا) بروید، نتیجه‌ی خوبی کسب نمی‌کنید.

سئو و اعتبار وب‌سایت شما در کلمات کلیدی مورد نظر

یک شاخص مهم که به شما برای رتبه‌بندی در موتورهای جستجو کمک می‌کند، میزان اعتبار شما در آن حوزه است. اعتبار شما در یک حوزه به واسطه‌ی تعداد لینک‌های خارجی‌ای ایجاد می‌شود که به سمت محتوای شما وجود دارند. برای این که این موضوع رخ دهد، شما باید کتابخانه‌ی بزرگی از محتوا داشته باشید که افراد به خاطر ارزش آن به شما ارجاع دهند. این یعنی اگر در مدت طولانی‌تری به تولید محتوای باکیفیت بپردازید، میزان اعتبار شما در حوزه‌ی کاری افزایش پیدا می‌کند و بهبود رتبه‌بندی شما برای کلمات کلیدی رقابتی‌، ساده‌تر می‌شود و این موضوع باعث می‌شود شما در صفحه‌ی اول جستجو نمایش داده شوید.

اگر در این موقعیت قرار ندارید، بهترین راه‌حل این است که به سراغ کلمات کلیدی بلندتر یا کلمات کلیدی لانگ‌تیل بروید. منظور از کلمات کلیدی بلند، کلمات کلید‌ی‌ای هستند که حجم جستجوی کمتری دارند و دشواری آن‌ها کمتر است. کلمات کلیدی‌ای که میزان جستجوی ماهیانه‌ی آنها بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ مورد است. این به شما شانس زیادی برای رتبه‌بندی در کلمات کلیدی می‌دهد و به شما این فرصت را می‌دهد که محتوای خود را در برابر افراد بیشتری قرار دهید. اکنون به ادامه‌ی مطلب قبل می‌پردازیم.

ابزار برای پژوهش کلمات کلیدی

راه‌هایی وجود دارند که به شما برای تحقیق کلمات کلیدی کمک می‌کنند:

 • می‌توانید از ابزارهای پژوهش کلمات کلیدی نظیر سم‌راش (SEMRush) یا ماز (Moz) یا برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل (Google Keyword Planner)‌ استفاده کنید.
 • می‌توانید کلمه‌ی کلیدی خود را در نوار جستجو وارد کنید و پیشنهادات خودکار نوار جستجو را یادداشت کنید.
 • می‌توانید بخش جستجوهای مشابه در صفحات جستجو را بررسی کنید.

2. ایده‌پردازی

اکنون که کلمات کلیدی خود را مشخص کرده‌اید، نوبت به طوفان ذهنی برای خلق ایده‌های محتوایی می‌رسد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که بهترین روش برای مرتب‌سازی محتوا، استفاده از خوشه‌های محتوایی است. خوشه‌های محتوایی یعنی شما به ایجاد ستون‌های بلند و جامعی برای موضوعات اصلی مورد نظر خود بپردازید و سپس آن را به محتوایی وصل کنید که برای موضوعات مربوط به آن تولید کرده‌اید.

مدل خوشه‌های محتوایی، خلق ایده‌ را ساده‌تر می‌کند، زیرا ساختاری را شکل می‌دهد که دنبال کردن آن ساده‌تر خواهد بود. شما می‌توانید از کلمات کلیدی اصلی خود برای ایجاد محتوای محوری استفاده کنید و سپس می‌توانید تکه‌های کوچک‌تری از محتوا بسازید (نظیر بلاگ، اینفوگرافی و غیره) که به مخاطبان شما کمک می‌کنند به شکل عمیق‌تری به این موضوعات بپردازند و در نتیجه به هدف‌گیری کلمات کلیدی بلند بپردازید.

اگر برای خلق ایده دچار مشکل هستید، می‌توانید به سراغ کتاب‌ها، منابع صنعت، وب‌سایت رقبا یا جستجو‌های مشابه در موتورهای جستجو بروید. زمانی که تمامی ایده‌ها را نوشتید، می‌توانید برنامه‌ی انتشار محتوای خود را ایجاد کنید و تولید محتوا را آغاز کنید.

3. نوشتن

شما می‌توانید بنویسید، از محتوای گرافیکی استفاده کنید، ویدئو یا پادکست تولید کنید. فارغ از نوع محتوا، فرایند تولید محتوا مسیر مشابهی را دنبال می‌کند:

 • برای پرسونایی که مشخص کرده‌اید بنویسید. از لحن و تعبیرهایی استفاده کنید که برای این افراد جذابیت دارند. حتی می‌توانید از شوخی‌های مربوط به این گروه بهره ببرید تا هم‌حسی بیشتری میان مخاطبان ایجاد کنید.
 • از عناوین، متاها و عوامل دیگر برای اینکه مخاطبان را به خواندن محتوا متقاعد نمایید، استفاده کنید. مزیت اصلی محتوا را در عنوان پوشش دهید و به افراد بگویید که چرا باید به مشاهده‌ی محتوای شما بپردازند.
 • محتوای منحصربه‌فرد تولید کنید. از تکرار محتوایی که همه از آن مطلع هستند پرهیز کنید. سبک ویژه‌ی خود را داشته باشید یا به پژوهش‌های جدید ارجاع دهید تا بر نکات مورد نظر خود تأکید کنید.
 • یک ایده را دنبال کنید و از محتوای خود برای تقویت آن استفاده کنید. در نوشتن هر محتوا، کاری نکنید که خوانندگان به واسطه‌ی پرداختن به موضوعات مختلف گیج شوند.
 • لحن صادقانه‌ای داشته باشید. تلاش نکنید با ایجاد نوشته‌های غیرعادی یا کلمات ناآشنا، مخاطبان را تحت تأثیر قرار دهید.
 • دقیق و شفاف باشید. شما باید کاری کنید که مخاطبان با شما ارتباط برقرار کنند و از محتوای شما کسب ارزش کنند. نباید مقالات خود را با استفاده از کلمات تخصصی یا استعاره‌های گیج‌کننده بنویسید.

4. ادیت کردن

شکلی که با کمک آن کار خود را اصلاح می‌کنید، یک فرایند ذهنی است. شما ممکن است بعد از نوشتن مطالب آن‌ها را اصلاح کنید یا می‌توانید چند روز صبر کنید و بعد با ذهنیتی جدید به بازبینی کار خود بپردازید. می‌توانید توجه زیادی به نکات گرامری داشته باشید یا ممکن است از نوشتار محاوره‌ای برای کار خود استفاده کنید.

در هر صورت، چند نکته وجود دارد که باید در بازبینی محتوا به آن دقت کنید. برای مثال ممکن است تلاش کنید که محتوای شما لحنی فعال، زبانی شفاف، جملات کوتاه و فضای خالی زیاد داشته باشد. تلاش کنید که کار خود را به یک همکار نشان دهید تا در صورت وجود نکات دیگر، از آن‌ها باخبر شوید

5. بارگذاری

وقتی محتوا آماده شود، باید آن را در محلی قرار دهید که افراد به آن دسترسی داشته باشند. سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) به شما کمک می‌کنند محتوای خود را وارد کنید و در وب‌سایت خود نمایش دهید.

مزیت سیستم‌های مدیریت محتوا این است که محتواهای تولیدشده‌ی شما را به هم مرتبط و آن‌ها را در یک جا نگهداری می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از این سیستم‌ها به یک صفحه‌ی فرود در بلاگ خود لینک کنید یا پیشنهاد یک محتوا را به مخاطبان ایمیل کنید. شما می‌توانید نتایج عملکرد محتوایی را که تولید کرده‌اید مشاهده کنید (موضوعی که به ممیزی محتوا کمک می‌کند). سیستم مدیریت  محتوا به شما کمک می‌کند سیستم بازاریابی محتوایی یکپارچه‌ای داشته باشید.

6. انتشار

انتشار محتوا به سادگی کلیک کردن بر یک دکمه است. بااین‌حال در این قسمت به آن می‌پردازیم، زیرا همواره انتشار محتوا به این سادگی نیست. شما می‌توانید بعد از بارگذاری محتوا، به انتشار آن بپردازید یا برای انتشار منتظر یک موقعیت بهینه باشید.

اگر تازه شروع به کار کرده‌اید، انتشار فوری محتوا، فرق چندانی برای مخاطبان شما نخواهد داشت. اما اگر به یک برنامه‌ی انتشار منظم متعهد هستید و برای مثال هر چهارشنبه یک مطلب منتشر می‌کنید، مخاطبان شما انتظار دارند که مطلب بعدی را چهارشنبه منتشر کنید.

چیز دیگری که باید به آن توجه کنید، انتشار محتوا بر اساس روندها یا رویدادهایی است که به زمان وابسته هستند. برای مثال، اگر برای تعطیلات یا رخدادهای جاری محتوا تولید می‌کنید، باید محتوای خود را در زمان‌های مشخصی منتشر کنید.

سیستم‌های مدیریت محتوا به شما اجازه می‌دهند به زمان‌بندی پست‌ها برای آینده و زمان‌های مشخص بپردازید. شما می‌توانید از این قابلیت برای انتشار پست‌های خود استفاده کنید.

ابزارهای تولید محتوا

در حالی‌که بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوا به شما کمک می‌کنند به مدیریت محتوا بپردازید، اما کمکی در تولید محتوا نمی‌کنند. این جایی است که ابزارهای تولید محتوا به کار شما می‌آیند. این ابزارها زمانی مفید هستند که شما از نظر هنری امکانات زیادی در اختیار ندارید یا امکان استخدام نیروهای دیگر را ندارید. ابزارهای زیادی وجود دارند که به شما در ایجاد گیف‌ها (GIF)، اینفوگرافی‌ها، تصاویر و غیره کمک می‌کنند. این ابزارها به شما کمک می‌کنند ظاهری حرفه‌ای برای محتوای خود ایجاد کنید.

نوشتن برنامه‌ی محتوا

محتوا در همه جا وجود دارد، اما موفقیت محتوا به توانایی شما برای سازگار کردن آن با رسانه‌ی هدف وابسته است. شما نمی‌توانید از یک شکل محتوا برای رسانه‌های مختلف استفاده کنید. حتی معیارهای تولید محتوا درون یک پلتفرم نیز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

محتوای شبکه‌های اجتماعی با بلاگ‌ها متفاوت هستند. شما باید محتوای خود را به شکلی تنظیم کنید که برای مخاطبان شما در رسانه‌های مختلف مناسب باشند.

اجازه دهید به طور مستقیم به سراغ بعضی راه‌حل‌ها برای به اشتراک گذاشتن محتوا در پلتفرم‌های مختلف برویم.

1. محتوای شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی نوعی هنر تلقی می‌شود. اما زمان صرف‌شده در این شبکه‌ها ارزش خود را دارد، زیرا ۲.۶ میلیارد کاربر در شبکه‌های اجتماعی مختلف فعال هستند. به علاوه، کسی که یک برند را در شبکه اجتماعی دنبال می‌کند، یک سرنخ فروش فعال محسوب می‌شود. این افراد به شما علاقه‌مند هستند و به چیزی که عرضه می‌کنید علاقه دارند. بنابراین شما یک مخاطب مشتاق در اختیار دارید که برای تعامل با محتوای شما آماده است. در ادامه‌ی این قسمت به بعضی از نکات تولید محتوا در بعضی شبکه‌های اجتماعی محبوب می‌پردازیم:

 • اینستاگرام: اینستاگرام بهترین شبکه‌ی اجتماعی برای انتشار تصاویر باکیفیت و ویدئوهای کوتاه محسوب می‌شود. شما می‌توانید در کنار چنین محتواهایی از کپشن‌های کوتاه نیز استفاده کنید. هشتگ‌ها عملکرد فوق‌العاده‌ای در این پلتفرم دارند و این عملکرد زمانی موفقیت آمیز است که از هشتگ‌های مرتبط با حساب و کسب‌وکار خود به خوبی استفاده کنید. استوری‌های اینستاگرام راه جدیدی برای ارتباط با فالوورها خلق کرده‌اند، شما می‌توانید در استوری‌ها به انجام نظرسنجی یا پرسیدن سؤالات بپردازید و یا ویدئوهای پخش زنده داشته باشید.
 • یوتیوب: یوتیوب بیش از ۱.۳ میلیارد کاربر دارد و تعداد کاربران این شبکه به طور مستمر در حال افزایش است. کاربران با اهداف مختلفی نظیر مشاهده‌ی ویدئوهای آموزشی یا دیدن ویدئوهای سرگرم‌کننده به سراغ این شبکه‌ی اجتماعی می‌روند. بعضی از موفق‌ترین انواع محتوا در این شبکه‌ی اجتماعی، ویدئوهای آموزشی، ولاگ‌ها، بررسی‌های محصول و مواردی ازاین‌دست هستند و برندها می‌توانند از این بستر برای ارتباط بهتر با مخاطبان خود استفاده کنند.
 • توئیتر: بهترین راه‌حل در استفاده از توئیتر، ارسال پیام‌های کوتاه، تصاویر پشتیبان، استفاده از هشتگ‌های مناسب و ریتوئیت محتوای مرتبط است. شما با پاسخ به پرسش‌ها و پیام‌های مرتبط کاربران به برند خود می‌توانید بازدیدکنندها را به سرنخ‌های فعال تبدیل کنید.

2. محتوای وب‌سایت

محتوای وب‌سایت باید بر سه موضوع متمرکز باشد: پرسونای خریداران، کلمات کلیدی هدف و راه‌حل‌هایی که برای حل مشکلات ارائه می‌کنید. محتوای وب‌سایت مشابه محتوای وب‌لاگ نیست. محتوای وب‌سایت باید مشتریان را به شکلی طبیعی به سمت راه‌حل‌های ارائه‌شده هدایت کند. در این حالت باید محتوای وب را به صورت نقشه‌ای به سمت محصول خود ببینید.

دقت کنید که با استفاده از عناصر مزاحم، مخاطبان را به شبکه‌های اجتماعی یا لینک‌های دیگر هدایت نکنید. زمانی که مشتریان احتمالی را به سمت وب‌سایت خود جذب کردید، باید تمام تلاش خود را بکنید تا آن‌ها را در آن‌جا حفظ کنید. این موضوعی است که باید در تولید محتوای وب‌سایت در نظر داشته باشید.

3. محتوای وب‌سایت

هدف از محتوای بلاگ، پشتیبانی کسب‌وکار با جذب مخاطبان جدید و تبدیل آن‌ها به سرنخ‌های فروش است. محتوای بلاگ منبع رایگانی است که معمولاً به طور مستقیم به فروش منجر نمی‌شود، اما قدرت وب‌لاگ‌ها برای ایجاد درآمد برای کسب‌وکار را نادیده نگیرید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که شرکت‌هایی که بخش بلاگ خوبی دارند، ترافیک و سرنخ‌های فروش بیشتری دریافت می‌کنند.

تحلیل محتوا

در پایان، مهم‌ترین گام تولید محتوا، تحلیل محتوایی است که منتشر کرده‌اید. بدون داده، شما نمی‌توانید مشخص کنید که کدام محتوا عملکرد بهتری دارد و چگونه عملکرد محتوا را بهبود دهید.

در زمان تحلیل و ره‌گیری محتوا، چندین نقطه‌ی محتوایی وجود دارند. از اهداف خود برای تعیین بعضی پارامترها استفاده کنید. هر چیزی که می‌خواهید با محتوای خود به دست آورید به شما کمک می‌کند معیارهای خود را انتخاب کنید.

چیزی که تحلیل می‌کنید، به طور کامل به شما وابسته است. اما در این جا به بعضی از معیارهایی می‌پردازیم که به طور معمول از جانب تیم‌های بازاریابی ره‌گیری می‌شوند:

 • میزان بازدید صفحات: تعداد کاربرانی که از محتوای شما بازدید می‌کنند.
 • ترافیک ارگانیک: میزانی از ترافیک که از موتورهای جستجو ایجاد می‌شود.
 • نرخ پرش: به بازدیدکننده‌هایی گفته می‌شود که بعد از بازدید از یک صفحه، بدون توقف سایت را رها می‌کنند.
 • نرخ تبدیل: درصدی از بازدیدکننده‌ها که یک دعوت به اقدام را انجام می‌دهند.
 • نرخ تعامل: تعدادی از افراد که با لایک، اشتراک‌گذاری، نظر یا راه‌های دیگر با محتوای شما ارتباط برقرار می‌کنند.
 • رشد مخاطبان: تعداد اعضای جدید یا سرنخ‌های فروش جدیدی که از یک محتوا ایجاد می‌شوند

تولید محتوا را آغاز کنید

تولید محتوا یک فرایند تکرارشونده است که خروجی قابل توجهی برای کسب‌وکارها به همراه دارد. زمانی که بتوانید فرایند تولید محتوا را فعال کنید، می‌توانید کارهای خلاقانه‌ای ارائه کنید که موجب خرسندی مخاطبان شما می‌شوند و در نتیجه کسب‌وکار شما را نیز توسعه می‌دهند. در این نوشته به سوال تولید محتوا چیست پاسخ دادیم.

اگر در این زمینه نیاز به مشاوره دارید، یا می‌خواهید تولید محتوای خود را برونسپاری کنید، همین حالا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *