رویداد آنلاین چیست؟

این روزها عبارت رویداد آنلاین را بیش از هر زمان دیگری می‌شنویم. رشد روزافزون تکنولوژی‌های مرتبط با اینترنت، شیوع بیماری کرونا و حتی توسعه‌ی مباحث جدیدتری مانند متاورس، بلاک‌چین و وب ۳، همگی به این موضوع کمک کرده‌اند. هر روز، شاهد برگزاری انواع جلسات کاری و آموزشی، کنسرت و نمایشگاه، اجرای فعالیت‌های مربوط به کسب‌وکار و فروش در اینترنت هستیم. رویدادهایی که همگی آن‌ها را می‌توان تحت عنوان رویداد مجازی دسته‌بندی کرد.

اما انواع رویداد آنلاین چیست؟ مزایای آن کدامند؟ برای طراحی چنینی رویدادی به چه تجهیزاتی نیاز است؟ این‌ها سوالاتی هستند که در این مقاله به‌روزترین اطلاعات را تا می ۲۰۲۳ درباره‌شان ارائه خواهیم کرد. پیش‌از‌آن اما لازم است که تعریفی دقیق از این فعالیت اینترنتی ارائه کنیم. با ما همراه شده و با یکی از واقعیت‌های حتمی در دنیای آینده آشنا شوید.

رویداد آنلاین چیست؟

رویداد مجازی یا آنلاین که ترجمه‌شده‌ی عبارات Online Event، Virtual Event‌ یا Livestream Experience است به فعالیتی اینترنتی و آنلاین گفته می‌شود که طی آن افراد مختلفی با یک هدف مشترک در یک محیط تعاملی گرد یکدیگر جمع می‌شوند. این فعالیت می‌تواند هر هدفی از اقتصادی، هنری، ورزشی و آموزشی، علمی، تفریحی، سیاسی و غیره داشته باشد.

بنابه تعریف رویداد آنلاین ، این فعالیت درواقع جایگزین همه این فعالیت‌ها در دنیای واقعی شده است. به‌عنوان‌مثال یک کنسرت موسیقی آنلاین، معادل اینترنتی و مجازی‌شدهی کنسرت موسیقی در دنیای واقعی است یا وبینارها جایگزین سیمنارها و کنفرانس‌های دنیای واقعی شده‌اند. ترکیب این اهداف نیز ممکن است در برگزاری یک رویداد اتفاق بیفتد.

تجهیزات برگزار کردن رویداد آنلاین چیست؟

یکی از سوالاتی که بلافاصله پس از تعریف رویداد انلاین مطرح می‌شود درخصوص تجهیزات و امکانات لازم برای برگزاری آن است. ناگفته پیداست که اینترنت پرسرعت و باکیفیت، اولین شرط انجام این فعالیت است. پهنای باند برگزارکننده و شرکت‌کننده در وبینار باید به‌اندازه‌ای باشد که تصاویر و صداهای دیگر افراد به‌خوبی دانلود شده و تصویر و صدای خود فرد نیز باکیفیت مناسب بارگزاری شود. مسلما پهنای باند بیشتری از برگزارکننده به دلیل میزبانی افراد شرکت‌کننده مصرف می‌شود.

در طول برگزاری رویداد آنلاین ممکن است به بارگزاری یا پخش فایل و انجام فعالیت‌های درلحظه یا Real Time نیاز داشته باشید که لازمه‌ی آن‌ها نیز اینترنت باکیفیت و سریع است.

تجهیزات الکترونیک

تجهیزات الکترونیک مانند لپ‌تاپ، کامپیوتر، موبایل، سرورهای مجازی و فیزیکی، میکروفون، دوربین، اسپیکر و غیره نیز ستون دیگر هر رویداد آنلاین محسوب می‌شوند. در سال‌های اخیر و با ظهور پلتفرم‌های متاورس و وب ۳، تجهیزات واقعیت مجازی (Virtual Reality) و واقعیت افزوده (Augmented Reality) یا به اختصار VR و AR نیز به این تجهیزات اضافه شده‌اند. تجهیزاتی که تا پیش‌از‌آن، تنها در بازی‌های ویدئویی و آنلاین استفاده می‌شدند. هرچه مجهزتر در یک رویداد انلاین شرکت کنید، تجربه واقعی‌تر، عمیق‌تر و بهتری از حضور در آن خواهید داشت

پلتفرم رویداد مجازی

درنهایت نیز باید به پلتفرم برگزاری رویداد آنلاین به‌عنوان آخرین رکن اجرایی این فعالیت اشاره کنیم. هر رویداد مجازی بر روی یک پلتفرم برگزار می‌شود. گرچه می‌توان از اپلیکیشن‌های معمولی و پیام‌رسان هم برای برگزاری یک رویداد استفاده کرد؛ اما امروزه پلتفرم‌هایی مخصوص این فعالیت طراحی شده‌اند که تجربه عمیق‌تر و امکانات بسیار بیشتری در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهند.

بسته به هدف خود از برگزاری رویداد آنلاین باید پلتفرم مناسب آن را نیز تهیه کنید. به‌عنوان‌مثال، پلتفرم‌های متاورس و فروش آثار NFT‌ در دنیای بلاک چین برای رویدادهای مربوط به ارزهای دیجیتال، بازی‌های کسب درآمد، حراجی‌های آثار NFT یا حتی برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های هنری مناسب هستند. اگر هم قصد برگزاری رویداد با اهداف آموزشی، تجاری و علمی را داشته باشید، پلتفرم ایرانی الوکام می‌تواند نیازهای شما را به‌خوبی برآورده کند.

انواع رویداد آنلاین چیست؟

همانطور که در تعریف رویداد آنلاین گفتیم، این فعالیت را می‌توان با هر هدفی انجام داد. بااین‌حال برخی از انواع رویداد مجازی در طول سال‌های نه‌چندان‌زیادی که از پیدایش این روش گردهمایی می‌گذرد، محبوبیت و کاربرد بیشتری پیدا کرده‌اند که در این بخش آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

کنفرانس مجازی

تا پیش از پیدایش تکنولوژی رویداد آنلاین ، شرکت در یک کنفرانس یا سخنرانی تنها با حضور فیزیکی در مکان برگزاری آن ممکن بود. محدودیتی که بسیاری از افراد را از شرکت در کنفرانس مورعلاقه‌شان محروم کرده و می‌توانست در سود اقتصادی افراد و شرکت‌های برگزارکننده نیز تاثیر منفی بگذارد.

اما امروز کنفرانس مجازی به‌عنوان یکی از انواع شناخته‌شده رویداد آنلاین مطرح شده است که سازمان‌های دولتی و خصوصی در ابعاد بسیار کوچک تا بسیار بزرگ و افراد مستقل از آن استفاده می‌کنند. پلتفرم‌های برگزارکننده‌ی کنفرانس آنلاین امکاناتی مانند ارتباط دوطرفه بین شرکت‌کننده و سخنران یا بین شرکت‌کنندگان را فراهم می‌کنند.

رویدادهای پخش زنده

یکی از محبوب‌ترین انواع رویداد آنلاین، رویدادهای مربوط به پخش زنده هستند. پخش زنده آنلاین مسابقات ورزشی و غیرورزشی، کنسرت، تئاتر، حراجی آثار هنری و برنامه‌های اینچنینی در سال‌های اخیر محبوبیت فوق‌العاده‌ای یافته‌اند. به‌ویژه پس از رشد بلاک چین و متاورس پلتفرم‌هایی مانند متا و اُپن‌سی در این زمینه فعال بوده‌اند. بلیط‌های یک رویداد پخش زنده آنلاین نیز می‌تواند از طریق بلاک چین و ارز دیجیتال به فروش برسد. با چنین امکانی، افراد از سراسر دنیا می‌توانند در کنسرت هنرمند محبوب خود شرکت کرده یا مسابقه‌ی ورزشی موردعلاقه‌شان را تماشا کنند.

وبینار

وبینار (Webinar) یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع رویداد آنلاین است که اساسا به‌عنوان یکی از نتایج این تکنولوژی مطرح می‌شود. وبینار، معادل مجازی‌شده‌ی سمینار در دنیای واقعی است. تعامل شرکت‌کننده‌ها با سخن‌رانان در یک وبینار نسبت به کنفرانس مجازی محدودتر است. همچنین وبینارها معمولا موضوعات کوچکتری داشته و با یک یا نهایتا دو سخن‌ران برگزار می‌شوند.

در طول وبینار ممکن است سوالاتی از سوی شرکت‌کنندگان برای مدیر جلسه ارسال شده و در پایان به آن‌ها پاسخ داده شود. پلتفرم برگزاری وبینار باید چنین امکانی را در اختیار شما قرار دهد. تعریف پانل‌ها و موضوعات کوچکتر و انجام فعالیت‌های مشترک مانند تماشای یک فایل تصویری نیز می‌تواند بخشی از وبینار شما باشد.

رویداد آنلاین آموزشی

یکی از مهم‌ترین اهدافی که می‌توان با برگزاری رویداد آنلاین آن را دنبال کرد، اهداف آموزشی است. با استفاده از این امکان می‌توانید اقدام به برگزاری کارگاه‌های چندساعته تا چندروزه نمایید یا در آن‌ها شرکت کنید. سازمان ها و شرکت‌ها نیز با برگزاری رویدادهای مجازی، می‌توانند کارکنان خود را آموزش دهند. برای این منظور خوب است که از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که امکانات لازم را در اختیار شما قرار دهند. برخی از مهم‌ترین این امکانات شامل به اشتراک‌گذاری صفحه‌نمایش، پخش محتوا، برگزاری نظرسنجی و حتی آزمون، تخته وایت‌برد و حضور و غیاب هستند.

رویداد آنلاین فروش و بازاریابی

به‌طور‌کلی اهداف تجاری به‌خوبی می‌توانند با برگزاری رویداد آنلاین محقق شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معرفی محصول
  • بازاریابی
  • برگزاری حراجی، تهاتر و مزایده
  • جذب سرمایه‌گذار و فاندریزینگ (Fundraising)
  • معرفی برند
  • ارتباط با مشتریان
  • استخدام نیروی کار

از این نظر، رویداد آنلاین ، هماهنگی بسیار خوبی با مدل‌های کسب‌وکار آنلاین دارد. در میانه یا پایان یک رویداد، می‌توانید افراد را به وب‌سایت خود یا شبکه‌های اجتماعی‌تان هدایت کنید. فروش مستقیم در طول رویداد نیز اتفاقی معمول است. بهتر است نکات و الزاماتی راجع به متن تبلیغ کلاس های آموزشی هم بدانید.

مزایای برگزاری رویداد آنلاین چیست؟

شاید تا به اینجا نیز متوجه اصلی‌ترین مزیت برگزاری رویداد آنلاین نسبت به رویدادهای فیزیکی و حضوری، یعنی برداشته‌شدن محدودیت‌های مکانی و زمانی شده باشید. در این بخش، دیگر مزایای این فعالیت اینترنتی را معرفی می‌کنیم.

مخاطبان بیشتر

مسلم است که کاهش محدودیت‌های مکانی و زمانی منجر به افزایش شرکت‌کنندگان در هر رویداد خواهد شد. مزیتی که در پی آن، مزایای تجاری دیگر مانند افزایش درآمد، افزایش برندآگاهی، توسعه‌ی بازار و افزایش مشتریان وفادار مطرح می‌شوند. همچنین با برگزاری رویداد آنلاین ، اهداف آموزشی و توسعه‌ای سازمان‌ها و موسسات در آموزش کارمندانشان نیز بیش‌ازپیش تحقق می‌یابند.

هزینه های کمتر

به‌طورمتوسط می‌توان گفت که هزینه‌ی برگزاری یک کلاس مجازی نسبت به رویداد حضوری با تعداد شرکت‌کنندگان و زمان یکسان، مقرون‌به‌صرفه‌تر است. درحالی‌که برای یک رویداد حضوری قطعا به مکان فیزیکی نیاز دارید، رویداد مجازی حداقل می‌تواند اندازه‌ی این فضا را برای شما کوچکتر کرده یا حتی نیاز شما به آن را رفع کند. هزینه‌های مربوط به نیروی انسانی، میز و صندلی، پذیرایی و برقراری امنیت نیز یا کاهش یافته یا به‌طور‌کلی حذف می‌شوند.

جمع آوری داده های مفید و قابل آنالیز

بررسی روند برگزاری یک رویداد آنلاین و شناسایی نقاط ضعف و قوت آن نسبت به رویدادهای حضوری، آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. این امکان را ابزارهای آنالیزی پلتفرم‌های برگزاری رویداد به شما می‌دهند که از دقت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. به‌این‌ترتیب آنالیز رویداد در مواردی مانند تعداد شرکت‌کنندگان، سود کسب‌شده، تحقق اهداف بازاریابی و غیره به‌خوبی و به شکلی مقرون‌به‌صرفه انجام می‌شود.

رویداد آنلاین چیست؟ این سوالی بود که در این مقاله تلاش کردیم به آن پاسخ دهیم. این فعالیت که یکی از مهم‌ترین بخش‌های دنیای آینده ما خواهد بود، هم‌اکنون به‌شدت در حال رشد و توسعه است و مفاهیم، ابزارها و کاربردهای آن روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شوند.

رویداد آنلاین را به‌طور خلاصه می‌توان به گردهمایی آنلاین با اهداف متنوع توصیف کرد و پیش و بیش از هرچیز به اینترنت، پلتفرم‌های مخصوص خود و تجهیزات الکترونیک وابسته است. این رویداد می‌تواند با اهداف آموزشی، تجاری، علمی، هنری، تفریحی و غیره برگزار شود. اصلی‌ترین مزیت برگزاری رویداد آنلاین نیز کاهش موانع زمانی و مکانی گردهمایی است که در پی آن، مزیت‌های دیگری مانند کاهش هزینه‌ها، افزایش سود تجاری و امکان آنالیز دقیق‌تر نیز مطرح می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *