شعار تبلیغاتی موفق

مشتری، نبض تپنده تمام کسب‌وکارها است. تا زمانی که قادر به ترغیب مشتری برای استفاده از محصولات و خدمات خود باشید، رقیبی جدی برای فعالان صنعت خود در بازی رقابتی محسوب می‌شوید. توانایی ایجاد مزیت رقابتی و حفظ آن با وجود رخدادهای غیر قابل پیش‌بینی و تهاجم رقبا، اهمیت توجه به مشتری و وفادارسازی او را بیش از پیش نموده است. خواه به عنوان یک رهبر کسب‌وکار به دنبال ایجاد و راه‌اندازی کسب‌وکار باشید و با چالش تدوین استراتژی رقابتی، طرح جامع و مدل کسب‌وکار مواجه باشید یا به عنوان مدیر تبلیغات، به دنبال افزایش آگاهی از برند از طریق فعالیت‌های برند اکتیویشن و معرفی و بازاریابی محصول جدید با تدوین و پیاده‌سازی کمپین تبلیغاتی و ایونت مارکتینگ باشید، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که با آن روبه‌رو می‌شوید، شعار تبلیغاتی است. در این بلاگ قصد داریم ضمن تاکید بر اهمیت شعار تبلیغاتی در نگرش افراد نسبت به برند، به 5 مشخصه اصلی یک شعار تبلیغاتی موفق اشاره نماییم.

شعار تبلیغاتی

شعار تبلیغاتی که اغلب با نام Slogan یا Tagline شناخته می‌شود، عبارتی منحصر به فرد و به یادماندنی است که عمدتا در کمپین‌های تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدمت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دنیای تبلیغات و بازاریابی، کلمات Slogan و Tagline اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند اما حقیقت آن است که هر یک از این کلمات، اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند. Slogan بیان‌کننده هدف و ماهیتی است که کسب‌وکار برای تحقق آن تلاش می‌کند؛ به همین دلیل از Slogan به عنوان بیانیه ماموریت کوچک نیز یاد می‌شود. Tagline عبارتی است که اغلب با هدف آگاهی از برند و در کنار لوگوی شرکت در کمپین‌های تبلیغاتی مطرح می‌شود. ارزش‌های شرکت در Slogan نمود پیدا می‌کند و حالت عمومی‌تری از Tagline دارد. شعار تبلیغاتی موفق قادر است پیام برند را تا مدت‌های زیادی در ذهن مخاطب حک نماید یا با برندسازی احساسی و نفوذ به قلب مخاطبین، به موفقیت برند و کمپین کمک کند. شرکت‌ها می‌توانند از یک Slogan کلی برای کسب‌وکار و Taglineهای مختلف متناسب با کمپین‌های تبلیغاتی و اهداف بازاریابی خود بهره بگیرند.

چرا شعار تبلیغاتی مهم است؟

دلایلی که شعار تبلیغاتی مناسب و هوشمندانه می‌بایست یکی از موضوعات مهم و مورد توجه بخش استراتژی و بازاریابی کسب‌وکار شما باشد، عبارتند از:

خاطره انگیز و به یادماندنی شدن

یک شعار تبلیغاتی خوب به افراد کمک می‌کند تا بدون صرف زمان زیادی، برند، محصول یا خدمت شما را از محصولات و خدمات مشابه تشخیص دهند. چند کلمه مختصر، قوی و تاثیرگذار که در ذهن مخاطب، ماندگار می‌شوند به یادآوری برند شما در حین نیاز به محصولات و خدمات یا مواجه با محصولات رقیب کمک زیادی می‌کند.

اشاره به مزایا و نقاط قوت

یک شعار تبلیغاتی موفق، به صورت مستقیم و غیر مستقیم، به مزایا و منفعت‌های استفاده از محصولات و خدمات شما اشاره می‌کند. بدین ترتیب میزان تمایل افراد برای برخوردار شدن از این مزایا، افزایش می‌یابد.

ایجاد تفاوت نسبت به رقبا

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت شعار تبلیغاتی، تاکید بر تفاوت‌های برند با سایر رقبا است. در برخورد اول با مشتری، این شعار تبلیغاتی شماست که فارغ از تنوع، کیفیت و نوع خدمات، شما از رقبایتان متمایز می‌کند. لحظه نخست برخورد با مخاطب هدف را هرگز دست کم نگیرید.

مشخصات یک شعار تبلیغاتی موفق

برای افزایش تاثیرگذاری و ماندگاری، شعار تبلیغاتی می‌بایست مشخصات زیر را به همراه داشته باشد:

1. تطابق و تناسب با لوگو

طراحی لوگو، گامی است که قبل از شعار تبلیغاتی، برداشته می‌شود. اغلب کسب‌وکارها از شعار تبلیغاتی در کنار لوگو و نام کمپانی خود استفاده می‌کنند تا شناسایی برند را برای مخاطبان آسان‌تر نمایند.

2. سادگی

برای تاثیرگذاری بر مخاطب، تنها چند ثانیه زمان دارید، پس مسئله را پیچیده نکنید. هدف، ماهیت، مزایای محصول یا خدمت و هرآنچه می‌خواهید مخاطب از آن‌ها اطلاع پیدا کند را در قالب چند کلمه ساده، کوتاه و غیرپیچیده بیان نمایید.

3. با معنا بودن

شعارهای تبلیغاتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم، معنای مشخصی را در بر دارند. در شعار مستقیم، ارزش، چشم‌انداز و هدف موردنظر در قالب کلمات معنادار، عنوان می‌شود. شعارهای تبلیغاتی می‌توانند ارزش‌ها و مفاهیم موردنظر برند را به صورت غیر مستقیم و در قالب مقایسه خدمات رقبا و محصولات و خدمات مشابه نیز منتقل کنند. یک شعار تبلیغاتی موفق، با در کنار هم قرار دادن درست المان‌ها و ماهیت برند، در عین تاثیرگذاری مثبت، افراد را به یکدیگر مرتبط می‌کند.

4. منحصر به فرد بودن

شباهت شعار تبلیغاتی به شعارهای سایر برندها، از تاثیرگذاری آن کم می‌کند. حتی ممکن است که مخاطبان، شما را با سایر رقبا اشتباه گرفته و به سمت آن‌ها متمایل شوند. شعار تبلیغاتی شما می‌بایست منحصر به فرد باشد تا به صورت دقیق و مشخص، بر تمایز شما از رقبا تاکید کند.

5. شوخ‌طبعی

اضافه کردن حس شوخ‌طبعی (درصورتی‌که هوشمندانه و متناسب با موقعیت موردنظر باشد) به تاثیرگذاری پیام کمک زیادی می‌کند.

شعار تبلیغاتی با تاکید بر مزیت‌ها و نقاط قوت کسب‌وکار شما، تصویر برند را در ذهن مخاطبان پررنگ و ماندگار می‌کند. “با ما به خیر میگذره” مربوط به بیمه ما، “رایتلی زندگی کن” شرکت رایتل، “همواره نخستین باشید” بانک سپه، و “طعمش آشناست” کلوچه آشنا نمونه‌هایی از شعارهای تبلیغاتی هستند که در کمپین‌های بازاریابی مطرح شده‌اند. به یاد داشته باشید که شعار تبلیغاتی لزوما برای همیشه ثابت نیست و می‌توانید با گذر زمان و بهبود محصول و خدمات، به روز رسانی شود. ترکیب شعار تبلیغاتی با المان‌های بصری جذاب، طراحی گرافیکی خلاقانه، استفاده از تکنیک‌های گوریلا مارکتینگ، بازاریابی دهان به دهان و بازاریابی محیطی به تاثیرگذاری آن کمک می‌کند. آژانس تبلیغات آرمانی، با کمک تیم تخصصی و حرفه‌ای خود، کسب‌وکار شما را در تدوین و پیاده‌سازی کمپین‌ها و شعارهای تبلیغاتی موفق و تاثیرگذار یاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *