وب 3 در دنیای تبلیغات

وب 3 چگونه تبلیغات را دگرگون خواهد کرد؟

وب ۳ (یا وب ۳.۰) فاز بعدی در تکامل وب است. در ۱۵ سال گذشته عرصه در اختیار وب ۲.۰ بوده که به عنوان جایگزینی برای وب ۱.۰ ظهور کرد، نخستین وبی که در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ پایه‌گذاری شد. وب ۲ برای ما شبکه‌های اجتماعی، محتوای تولیدشده توسط کاربر و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی دیگری را به ارمغان آورد که امکان ارتباط یکپارچه را فراهم می‌کنند. این روزها فناوری بلاک‌چین که وب ۳.۰ بر آن استوار است، بسیار اهمیت دارد

از وب 1 تا وب 2 و موارد پیش رو

وب 1، وب «فقط خواندنی» بود. تولید محتوا در آن تنها محدود به تعداد کمی از افراد می‌شد و فضایی برای تعامل با محتوا وجود نداشت یا فضا، خیلی اندک بود. وب 1 معمولاً به عنوان وب «ایستا» یا «فقط خواندنی» شناخته می‌شود، زیرا افراد به جای آنکه در آن خلق کنند، فقط مصرفش می‌کردند. وب 1 از اواخر دهه‌ی 1980 تا حدود سال 2005 را دربرمی‌گیرد.

وب 2 حدود سال 2006 شروع شد و امروزه به طور گسترده‌ای از آن استفاده می‌شود. وب 2 دنباله‌ای برای وب 1 است. با وب 2همه تقریباً خالق محتوا هستند. به یوتیوب، بلاگ‌‎نویسی و پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و هرجایی که همه می‌توانند در آن محتوا تولید کنند و با محتوا تعامل داشته باشند، فکر کنید.

اما مشکل بزرگ این است که با تکیه بر شرکت‌های با تکنولوژی پیشرفته همچون گوگل، فیسبوک، اپل، توییتر و …، خدمات دچار مشکل انحصار، متمرکزسازی اطلاعات و ردیابی داده‌ها می‌شوند. بنابراین آزادی ناشی از تولید محتوای رایگان و تعامل، بیشتر جنبه‌ی ظاهری دارد. این موضوع بدین خاطر است که تکنولوژی‌های بزرگ عملاً همه‌ی قدرت را در دست دارند، زیرا افراد به پلتفرم‌های آن‌ها برای تولید و اشتراک‌گذاری محتوا تکیه می‌کنند و اطلاعات و داده‌های شخصی خود را در این فرآیند در معرض خطر می‌گذارند.

وب 3 چیست؟

گوین وود، بنیان‌گذار اتریوم و پیشگام وب 3، وب 3 را به عنوان فاز بعدی وب پیش‌بینی می‌کند که نویدبخش اقتصاد دیجیتال بهتر با پشتیبانی عدم تمرکز است.

وب 3 دنباله ی وب 2 است و اساسا «وب غیرمتمرکزی» است که در آن قدرتی که شرکت‌های بزرگ فناوری اکنون در اختیار دارند، بین همه تقسیم خواهد شد. وب 3 از طریق چارچوب‌های بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین و اتریوم پشتیبانی و غیرمتمرکزسازی می‌شود. چون وب 3 پلتفرمی غیرمتمرکز است، نیاز به اعتماد به شخص یا یک واحد را از بین می‌برد. واضح است که در این سیستم نیازی به اعتماد کردن نیست، چون پروتکل‌های اجتماعی که در بلاک‌چین‌ها به وجود می‌آیند همگی رمزگذاری‌شده هستند.

علاوه بر این، وب 3 دارای ویژگی انتقال آسان پول است و وابستگی به بانک‌ها، پردازش‌گرهای پرداخت و سرویس‌های انتقال، همچون پی‌پال را از بین می‌برد. با وب 3کیف پول‌ها جایگزین بانک‌ها می‌شوند که تنها با کلید‌های خصوصی کاربران در دسترس هستند، درحالی که خدمات پردازش پرداخت و انتقال، با ارز‌های دیجیتال در بلاک‌چین‌ها جایگزین می‌شوند. بنابراین، تراکنش‌ها دیگر محدود به مکان نیستند و ترس انتشار اطلاعات خصوصی از بین خواهد رفت.

وب 3 تراکنش‌های جهانی و فوری بدون نیاز به مجوز را ممکن می‌کند. نوآوری اخیر در وب 3 امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که کاربران می‌توانند ثروت را به صورت ارزهای دیجیتال با استفاده از قراردادهای هوشمند در پلتفرم‌هایی همچون اتریوم قرض دهند و یا قرض بگیرند.

وب 3 و برندها: فرصت‌های بالقوه‌ی پیش‌ رو

وب 3 قابلیت‌های مهمی برای برندها در آینده دارد. یکی از حوزه‌های تأثیر آن، تأیید و سندیت (اعتبار) تراکنش‌های دیجیتال است.

تأیید و اعتبار دارایی‌های دیجیتالی برای برندها بسیار مهم است که با وب 3 امکان‌پذیر است. علاوه‌براین، وب 3 به برندها این امکان را می‌دهد که به راحتی دارایی‌های خود را در وب ردیابی کنند. پیش‌بینی می‌شود که تکنولوژی قراردادهای هوشمند در آینده نزدیک از طریق NFT  به شکل بهتری قابل اجرا شود. این امر پایه اصلی تراکنش‌های دیجیتالی را تشکیل می‌دهد و در نتیجه امنیت را بهبود می‌بخشد، انحصار را از بین برده و اعتبار تراکنش‌های دیجیتال را افزایش می‌دهد.

برخی از برندها با این امر هماهنگ شده‌اند. برای مثال برندTopps  را درنظر بگیرید. این برند که فروشنده‌ی مجموعه کارت‌های قابل جمع‌آوری است، وارد فضای NTFS و پتانسیل‌های وب 3 شده است.

در آوریل 2021، Topps، کارت‌ها و بسته‌های NFT بیسبال را راه‌اندازی کرد. این برند بازارآنلاینی نیز راه‌اندازی کرد تا معاملات بازار ثانویه را تسهیل کند.

چالش چنین سیستم‌هایی امنیت و امکان جعل بوده است، اما حالا کارت‌های NFT در بلاک‌چین‌های وب 3 میزبانی می‌شوند، بنابراین ترس سرقت یا جعل را از بین می‌برند. از این طریق امکان هک کردن صفر است.

یکی دیگر از حوز‌های تأثیر وب 3، خلق کسب‌وکارهای جدید با پیشرفت‌های موجود در متاورس است؛ ورژن دیجیتالی جهان که کاربران می‌توانند املاک دیجیتال بخرند و دارایی‌های دیجیتال را توسعه دهند و آن‌ها را معامله کنند.

از جمله برندهای برجسته‌ای که به دنبال این مسیر هستند، شرکت‌هایی همچون Decentraland، The Sandbox، Facebook (Meta) و  Cryptovoxelsهستند.

مثلاً شما به عنوان یک برند می‌توانید چند قطعه زمین را در Sandbox بخرید و در آن‌ها مکان‌های تفریحی توسعه دهید، دقیقاً همانطور که برند Atari  در حال حاضر این کار را می‌کند. این فرصتی برای شماست که در پتانسیل‌های متاورس صاحب سهم شوید که البته حداکثر استفاده را از قدرت وب 3 می‌برد.

مانند Atari  شما می‌توانید پوشیدنی‌های دیجیتال خود و بلاکچینی برای برندتان راه‌اندازی کنید و توکن بفروشید. بهترین زمان برای ورود و به‌دست آوردن سهمی در وب 3 حالاست!

وجود وب 3 برای تبلیغ‌کنندگان به چه معناست؟

بدون شک وب 3 برکاربران متمرکز است و متعهد است که تجربه‌ی کاربر را از طریق گزینه‌های تبلیغاتی ارزشمند و درگیرکننده بهبود ببخشد. این یک امتیاز مثبت برای متخصصان بازاریابی و برندهاست، زیرا آن‌ها می‌توانند مخاطبان خود را دقیق‌تر هدف بگیرند و ارزش بیشتری را در مقابل هزینه‌ی تبلیغات دریافت کنند.

متخصصان بازاریابی با استفاده از وب 3 قادر خواهند بود تا برنامه‌ی مؤثرتری را توسعه دهند و برند خود را تبلیغ کنند. آن‌ها به انبوهی از داده‌ها دسترسی خواهند داشت که می‌تواند بر تصمیم‌های خرید مصرف‌کنندگان تأثیرگذار باشد.

با استفاده از راه حل نوآورانه متمرکز بر کاربر وب 3، بازاریابان و برندها به سیستم جدیدی از تبلیغات و نوآوری بازاریابی دسترسی خواهند داشت.

با این حال به دلیل مکانیزم عملیاتی وب 3 که برپایه‌ی بلاک‌چین و تکنولوژی دفترکل توزیع‌شده (Distributed Ledger) است، متخصصان بازاریابی نمی‌توانند داده‌های مصرف‌کننده را بدون مجوز لازم بدست آورند. فقط کاربران وب داده‌های خود را در اختیار دارند و حق این را دارند که به آن داده‌ها دسترسی بدهند. اشخاص ثالث ازجمله متخصصان بازاریابی برای استفاده از داده‌‌های مصرف‌کننده نیاز به اخذ رضایت رسمی خواهند داشت.

به کمک یادگیری ماشین و به‌کارگیری افزاینده‌ی هوش مصنوعی در وب 3، کاربران کنترل بیشتری روی اطلاعاتی که برای آن‌ها از پلتفرم‌های خبری دیجیتال فراهم می‌شود، خواهند داشت.

این امر روی تبلیغات تأثیرگذار خواهد بود، زیرا مصرف‌کنندگان می‌توانند محتوایی را که به آن اعتماد ندارند بلاک کنند. برای برندها، این بدان معناست که کیفیت محصولات آن‌ها باید نسبت به برندینگ و شعارهای طراحی‌شده توسط مؤسسات بازاریابی برتری داشته باشد.

با وب 3 ما درحال عبور از عصر تبلیغات عالی به محصولات عالی هستیم، بنابراین کیفیت پیشنهاد شما و محصولتان اهمیت بیشتری خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

وب 3 چه تأثیری برای دنیای تبلیغات دیجیتال دارد؟ وب 3 تحت تأثیر استانداردهای حریم خصوصی قرار خواهد گرفت. با دسترسی کمتر به داده‌ی کاربران، تغییرات اساسی در قابلیت‌های تبلیغاتی و بودجه شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های تبلیغاتی محتمل است.

گروه تبلیغات دیجیتال دیما همواره تلاش می‌کند تا آخرین تکنولوژی‌های تبلیغاتی را به بازار ایران معرفی کند. برای مشاوره رایگان در زمینه پیشرفته‌ترین خدمات تبلیغات دیجیتال با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *