بعد از چند ماه تأخیر، چهار پیام‌رسان بومی به یکدیگر متصل شدند

مدت‌هاست که وزارت ارتباطات وعده اتصال پیام‌رسان‌های بومی به یکدیگر را داده بود تا از سردرگمی کاربران بکاهد.

پیام‌رسان‌های بله، ایتا، گپ و آی‌گپ به یکدیگر متصل شدند. کاربران هر یک از پلتفرم‌ها می‌توانند بدون نصب سایر پیام‌رسان‌ها، به مخاطبین خود در سه پلتفرم دیگر پیام دهند یا پیام آن‌ها را دریافت کنند. دو پیام‌رسان روبیکا و سروش‌پلاس نیز در آینده نزدیک به جمع این موارد اضافه خواهند شد.

 

 

 

 

دهه فجر، پایان سال ۱۴۰۱ و انتهای فروردین سال ۱۴۰۲ زمان اتصال پیام‌رسان‌های داخلی به یکدیگر براساس وعده وزارت ارتباطات بود، اما این وعده سرانجام دوم اردیبهشت‌ماه سال جاری محقق شد.

پیام‌رسان‌های بله، ایتا، گپ و آی گپ به‌روزرسانی جدیدی منتشر کرده‌اند که امکان اتصال به مرکز تبادل پیام را فراهم کرده است. در این حالت افراد می‌توانند از هر یک از این اپلیکیشن‌ها به کاربران سه پیام‌رسان دیگر پیغام دهند.

برای استفاده از این ویژگی باید پس از به‌روزرسانی، در بخش تنظیمات حریم خصوصی این اجازه از سوی کاربر صادر شود.

وزارت ارتباطات با اتصال پیام‌رسان‌های بومی به‌دنبال ازبین‌بردن سردرگمی مردم در رابطه با تعدد پیام‌رسان‌های بومی است؛ به‌طور مثال یک کاربر «بله» می‌تواند به کاربر «ایتا» پیام دهد، بدون اینکه در ایتا حساب کاربری داشته باشد.

انجیدنی، مدیر پیام‌رسان گپ که به‌نظر می‌رسد در اجرای طرح اتصال پیام‌رسان‌ها نقش ایفا کرده است، اوایل مهرماه درباره نحوه کارکرد این سیستم گفت:

«در این سیستم وقتی که پیام از یک پیام‌رسان به پیام‌رسان دیگر منتقل شد، کاربر متوجه می‌شود که کدام مخاطب در دیگر پیام‌رسان‌ها فعال بوده است و تمام پیام‌ها از مسیر مرکز تبادل پیام بین دو پیام‌رسان جابه‌جا می‌شوند و فایل‌ها و محتوای چندرسانه‌ای نیز از طریق یک واسطه بین همه این پیام‌رسان‌ها قابل مدیریت هستند.»

نکته جالب اینجاست که مدیر پیشین آی‌گپ راه‌اندازی این طرح را «ساده‌لوحانه و هزینه‌بر» اعلام کرد و با این طرح مخالف بود؛ ولی به‌نظر می‌رسد با تغییر سیاست‌ها و مدیران در این مجموعه، سیاست آی‌گپ نیز تغییر یافته است.

اتصال پیام‌رسان بومی به یکدیگر طرحی است که مدت‌هاست در مرکز توجه وزارت ارتباطات قرار دارد. وزیر ارتباطات اوایل دی‌ماه سال جاری اعلام کرد تا دهه فجر یا تا پایان سال، پیام‌رسان‌های بومی به هم متصل می‌شوند. زارع‌پور این اقدام را در راستای جلوگیری از سردرگمی مردم می‌داند.

اواخر سال گذشته نیز رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت و معاون وزیر ارتباطات بار دیگر وعده داد تا پایان سال ۱۴۰۱ از این امکان رونمایی خواهد شد.

زارع‌پور اواسط فروردین‌ماه نیز بار دیگر وعده داد تا پروژه اتصال پیام‌رسان‌ها تا پایان ماه فروردین سال جاری محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *