10 کتاب بازاریابی و فروش محبوب که باید بخوانید!

هر کتابی در حوزهٔ بازاریابی و فروش حاصل سال‌ها تلاش و تجربهٔ فردی است که این مسیر را نه‌تنها با موفقیت طی کرده‌، بلکه با موانع و مشکلات آن هم به‌خوبی آشناست. به همین خاطر هم تصمیم گرفتیم ۲۰ کتاب بازاریابی و فروش معروف را به شما معرفی کنیم.

آماده‌اید طعم شیرین بازاریابی و فروش موفق را بچشید؟ بیایید شروع کنیم!

1. نسل چهارم بازاریابی (فیلیپ کاتلر)

فیلیپ کاتلر پدر علم نوین بازاریابی است که کتاب‌های او در برترین دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید کاتلر کتاب «نسل چهارم بازاریابی» را در ۸۵ سالگی نوشته است!

در بازاریابی، سعی می‌کنیم مشتری بیشتری جذب کنیم. از آنجایی که در این کتاب، تکنیک‌های اصولی بازاریابی دیجیتال  را یاد می‌گیرد، می‌توانید به این هدف برسید.

در حال حاضر، بازاریابی سنتی به‌تنهایی نمی‌تواند دردی از هیچ کسب‌وکاری دوا کند؛ ولی در صورتی که کسب‌وکارها بتوانند در کنار بازاریابی سنتی، از تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال هم بهره ببرند، می‌توانند زمین بازی را دگرگون کنند.

در این کتاب، نه‌تنها تفاوت بازاریابی دیجیتال و سنتی را یاد می‌گیرید، بلکه متوجه می‌شوید چگونه این دو رویکرد را با هم ترکیب کنید تا به آنچه که می‌خواهید، برسید!

با خواندن این کتاب، ۴ چیز را به‌خوبی یاد می‌گیرد:

 • دنیای امروز چه تغییری کرده است (روندها و ترندهای امروزی)؛
 • تغییرات دنیا چه تاثیری در مدل‌های بازاریابی گذاشته‌اند؛
 • بازاریابی دیجیتال چیست؛
 • ابزارها و تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال چیست و هرکدام چه کمکی به کسب‌وکار می‌کنند.

کتاب نسل چهارم بازاریابی فیلیپ کاتلر

2. بازاریابی اجازه‌ای (ست گادین)

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید تبلیغات سنتی دیگر جواب نمی‌دهد، کتاب بازاریابی اجازه‌ای (پرمیشن مارکتینگ) می‌تواند انتخاب مناسبی برای مطالعه باشد.

مفهوم بازاریابی اجازه‌ای کاملاً از اسم آن مشخص است! یعنی خدمات با اجازه مشتری معرفی می‌شود.

در این روش، اعتمادسازی بیشتری صورت می‌گیرد. ایمیل مارکتینگ، بازاریابی محتوا و سوشال مدیا مارکتینگ تنها چند نمونه از این نوع بازاریابی به‌ شمار می‌روند.

ست گادین، نویسندهٔ کتاب بازاریابی اجازه‌ای، معتقد است تبلیغات به روش سنتی دیگر مفید نیست؛ چراکه بازار از این سبک از تبلیغات اشباع شده است.

از طرفی هم فشار روی مشتری در تبلیغات سنتی به‌حدی زیاد است که دیگر میلی به تعامل با کسب‌وکارها پیدا نمی‌کند.

برای حل این مشکل هم گادین بازاریابی اجازه‌ای را معرفی کرده است. جایی که مشتری داوطلبانه به‌سمت کسب‌وکار می‌آید و در روند بازاریابی با دل خوش شرکت می‌کند؛ بنابراین می‌توان انتظار داشت که فعالیت‌های بازاریابی نتیجهٔ بهتری رقم بزنند.

اگر می‌خواهید با این نوع بازاریابی آشنا شوید، خواندن این کتاب را همین حالا شروع کنید!

کتاب بازاریابی اجازه‌ای

3. کتاب مدیریت بازاریابی (فیلیپ کاتلر)

کتاب مدیریت بازاریابی به 20 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و در بسیاری از مراکز آموزشی مطرح دنیا به رسمیت شناخته می‌شود. این کتاب را می‌توان حتی پایه و اساس سایر کتاب‌های بازاریابی دانست.
کاتلر در کنار بیان پلن بازاریابی (Marketing Plan)، به بررسی تحقیقات بازار (Market Research) و سنجش تقاضای فعلی و پیش‌بینی سطح تقاضای آینده می‌پردازد.

همچنین در یکی دیگر از بخش‌های کتاب، به استراتژی محصول پرداخته است و مباحث را به‌شکلی روان و ساده بیان می‌‌کند.

البته که این تمام ماجرا نیست!‌ موارد دیگری مثل:

 • چگونگی مدیریت خرده‌فروشی؛
 • نحوهٔ مدیریت شبکهٔ بازاریابی؛
 • شیوهٔ مدیریت ارتباطات بازاریابی یکپارچه؛
 • تفاوت‌های میان تبلیغات و روابط عمومی؛
 • چگونگی نفوذ در بازارها (جهانی)؛

را می‌توانید در این کتاب بخوانید.

کتاب مدیریت بازاریابی، یکی از ۱۰۰ کتاب پرفروش حوزهٔ بازاریابی کسب‌وکار از نظر آمازون است که توانسته رتبهٔ ۴  را به خود اختصاص دهد.

کتاب مدیریت بازاریابی فیلیپ کاتلر

4. کتاب بازاریابی پرمحتوا (جو پولیتزی)

آیا به‌راستی می‌توان با تولید محتوایی عالی، مشتری جذب کرد؟ با خواندن کتاب بازاریابی پرمحتوا (Epic Content Marketing)، می‌توانید به پاسخ این سؤال برسید.

جو پولیتزی، نویسندهٔ این کتاب، به‌خوبی نشان می‌دهد که آینده بر بازاریابی محتوا استوار است؛ چراکه این نوع بازاریابی به‌جای آنکه فقط ویژگی‌های محصولات را بیان کند، بیشتر در جهت ارائه ارزش و آگاهی عمل می‌کند.

همچنین معتقد است برای اینکه یک بازاریاب محتوای موفق شوید، به تولید انبوه و بی‌مورد محتوا نیاز ندارید!

از موارد مهمی که در این کتاب یاد می‌گیرد:

 • منظور از فرایند تولید محتوا چیست؟
 • چند نوع محتوا داریم و چه کمکی به شما می‌کنند؟
 • تقویم محتوا را چطور بچینید
 • کارشناس تولید محتوا چه وظایفی دارد؟
 • کدام کانال برای توزیع محتوا مناسب است؟
 • در هر کانال، چه نوع محتوایی را منتشر کنیم؟

با خواندن این کتاب، می‌توانید از استراتژی‌های بازاریابی محتوا در کسب‌وکارتان هوشمندانه استفاده کنید و در میان دیگر رقبا موفق‌تر ظاهر شوید.

کتاب بازاریابی پرمحتوا

5. استراتژی بازاریابی (او. سی. فرل)

کتاب «استراتژی بازاریابی» نوشتهٔ «او. سی. فرل» برای شمایی که به‌دنبال کتاب در مورد بازاریابی و فروش هستید، گزینهٔ مناسبی است؛ چون تمام استراتژی‌های این کتاب طبق علم روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و اقتصاد است.

هدف این کتاب چیزی به‌غیر از این نیست که نیازها و علایق مشتریان را درک کنید، کارکنان و ذینفعان خود را به‌خوبی پیدا کنید و در آخر هم از تمام این موارد در بازاریابی در راستای اهداف خود بهره ببرید.

از طرفی هم یاد می‌گیرید چه چیزی، مشوق خوبی برای مشتری است. به زبان ساده‌تر، چه چیزی مشتری را ترغیب می‌کند که عمل موردنظر شما را انجام دهد.

چه چیزهایی در این کتاب می‌خوانید؟ موارد مهم عبارت‌اند از:

 • برنامه‌ریزی برای بازاریابی استراتژیک؛
 • شناخت مشتری و نحوهٔ بخش‌بندی مشتریان؛
 • چگونگی برندینگ و جایگاه‌یابی؛
 • برقراری ارتباط با مشتری و حفظ این رابطه؛
 • نحوهٔ اجرای استراتژی بازاریابی؛
 • جایگاه اخلاق و مسئولیت اجتماعی در برنامه‌ریزی استراتژیک؛
 • نحوهٔ تجزیه‌وتحلیل مطالعهٔ موردی (کیس استادی)

کتاب استراتژی بازاریابی

6. جنگ بازاریابی (ال ریس و جک تروت)

نبرد با رقبا، چیزی نیست که بتوان از دست آن خلاص شد! رقیب دشمنی است که با شما بر سر مشتریان مشترک مدام می‌جنگد.

ارزیابی و رصد وضعیت رقبا یکی از فعالیت‌های مهمی است که هر کسب‌وکاری هنگام بازاریابی انجام می‌دهد. این مسئله به استراتژی مناسبی نیاز دارد تا به حذف رقبا از میدان نبرد و تصاحب مشتریان هدف ختم شود.

چیدن و تجزیه‌وتحلیل استراتژی هم باید بر مبنای میزان تاثیرگذاری آن در تصمیم‌گیری مشتری و همچنین وضعیت رقبا باشد.

ال ریس و جک روت، نویسنده‌های کتاب جنگ بازاریابی، معتقدند امروزه، رقابت بین استراتژی‌هاست؛ یعنی برای موفقیت، چیزی مهم‌تر از داشتن استراتژی دقیق و موثر برای بازاریابی نیست.

به همین دلیل هم در کتاب خود، اصول جنگ تهاجمی، تدافعی و جناحی در دنیای تجارت را به شما یاد می‌دهند. در کنار آن‌ها هم شما را با میدان نبرد آشنا می‌کنند و در آخر هم نحوهٔ نوشتن استراتژی و تاکتیک‌های متنوع را بررسی می‌کنند.

این کتاب را بیش از هر کسی، به صاحبان کسب‌وکار و مدیران بازاریابی توصیه می‌کنیم. کسانی که فرمانده‌های این نبرد سخت به شمار می‌آیند.

جنگ بازاریابی یکی از ۲۰ کتاب بازاریابی و فروش محبوب

7. کتاب بازاریابی چریکی (جی کنراد لوینسون)

کتاب بازاریابی چریکی یکی دیگر از کتاب‌های بازاریابی و فروش است که باید بخوانید! جی کنراد لوینسون با نوشتن این کتاب، انقلابی در دنیای بازاریابی ایجاد کرد.

در این کتاب، یاد می‌گیرید چگونه با بودجۀ بسیار کم، تنها با به‌کارگیری تکنیک‌های مدرن بازاریابی، از دیگر رقبای خود متمایز شوید و کسب‌وکارتان را توسعه دهید.

در کتاب بازاریابی و فروش چریکی، این هدف دنبال می‌شود که چگونه کسب‌وکارها تنها با روش‌های هوشمندانه و کم هزینه، مشتریان بیشتری جذب کنند؛ چراکه کسب‌وکارهای کوچک نمی‌توانند در ابتدای راه هزینه‌های بالا را به بازاریابی اختصاص دهند.

با مطالعهٔ کتاب بازاریابی چریکی می‌توانید به یک بازاریاب حرفه‌ای تبدیل شوید و با تعیین استراتژی‌های صحیح متناسب با شرکت، قدرت بازار را در دست بگیرید.

موارد مهمی که در کتاب بازاریابی چریکی یاد می‌گیرید:

 • کسب‌وکار خود را چگونه متحول کنید؟
 • جایگاه صحیح محصولات و خدمات را پیدا کنید؛
 • یادگیری اصول کلیدی در بازاریابی چریکی؛
 • انتخاب رسانه مناسب برای انتقال پیام به مخاطب؛
 • یادگیری اصل یک‌سوم برای اختصاص دادن بودجه به بازاریابی؛
 • یادگیری ارتباط صحیح با مشتریان.

کتاب بازاریابی چریکی

8. اصول بازاریابی داده‌محور (مارک جفری)

کتاب «اصول بازاریابی داده‌محور» هم یکی دیگر از ۲۰ کتاب بازاریابی و فروش معروف در دنیا است. نویسندهٔ آن – مارک جفری – خودش مشاوری حاذق در زمینهٔ بازاریابی و فناوری است.

آیا تا به‌حال پیش آمده است که در جلسه‌ با مدیران شرکت‌، در نهایت تصمیم بر این شود که بودجۀ مربوط به بازاریابی را کاهش دهند؟ چراکه معتقدند با بودجۀ کمتر از این می‌توان به نتایج بهتر رسید!

در چنین شرایطی، اگر بازاریابان سلاح قدرتمندی داشته باشند، می‌توانند از بودجۀ خود دفاع کنند. این سلاح قدرتمند با بازاریابی داده محور قابل‌دستیابی است.

شرکت‌های پیشروی دنیا بازاریابی داده‌محور را دنبال می‌کنند؛ یعنی ابتدا سوابق را ثبت می‌کنند، سپس به جمع‌آوری اطلاعات می‌پردازند و در نهایت هم از معیارهای اصولی برای ارزیابی اطلاعات بهره می‌برند.

اما حجم داده‌ها فراوان است و دقیقاً باید طبق چه معیار و بر چه اساسی آن‌ها را جمع‌آوری کرد؟ ابزارهای صحیح برای ارزیابی کدام‌اند و اصلاً باید از کجا شروع کنیم؟ با‌ مطالعه کتاب «اصول بازاریابی داده‌محور» به پاسخ این سؤال‌ها می‌رسید.

موارد مهمی که در این کتاب یاد می‌گیرید:

 • آشنایی با اصول بازاریابی داده محور؛
 • پاسخ به سؤال «از کجا شروع کنم؟»
 • یادگیری استراتژی‌های صحیح برای عبور از موانع؛
 • 15 معیار کلیدی برای بهبود عملکرد بازاریابی؛
 • معرفی 10 معیار کلاسیک برای اندازه‌گیری استراتژیک بازاریابی.

اگر به‌دنبال ارتقای عملکرد و تعیین بودجه لازم برای بازاریابی شرکت خود هستید و می‌خواهید در شرایط سخت اقتصادی، بر سیستم بازاریابی تسلط پیدا کنید و در میدان رقابت باقی بمانید، از خواندن این کتاب غافل نشوید!

کتاب اصول بازاریابی داده‌محور

9. بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی (جیم بری)

کتاب «بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی» نوشتۀ «جیم بری» و کتاب «بازاریابی پرمحتوا» نوشتۀ «جو پولیتزی» می‌توانند در کنار یکدیگر از شما یک بازاریاب محتوا بسازند.

کارآفرین‌ها و کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند با به‌کارگیری استراتژیک‌های هوشمندانه در بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی موفق ظاهر شوند و با صرف هزینهٔ کم، فروش بیشتری داشته باشند.

یک راه عالی برای پیشرفت در تجارت، دنبال‌کردن بازاریابی درون‌گراست که در کتاب بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی مطرح شده است و برای آشنایی بیشتر، مطالعهٔ این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

چیزهایی که در این کتاب می‌خوانید، شامل موارد زیر است:

 • تشویق مخاطبان به تعامل بیشتر با تهیهٔ محتوای قابل‌اعتماد؛
 • جذب مخاطب با تولید محتوای عالی؛
 • نحوهٔ برانگیختن مخاطب به حرف‌زدن؛
 • چگونگی همراه‌کردن مشتری احتمالی؛
 • بازاریابی بشارتی با کمک و حمایت کارکنان.

کتاب بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی

10. بازی‌پردازی در بازاریابی (اسکات هریس)

جلب توجه مخاطب و تبدیل مخاطبان به مشتریان وفادار از اهداف هر کسب‌وکاری است؛ چون توسعهٔ کسب‌وکار با مشتریان آن معنا پیدا می‌کند.

از طرفی، دیگر روش‌های قدیمی برای توسعۀ کسب‌وکار کارساز نیست. از این رو، شرکت‌های پیشرو در جهان خود را ملزم می‌کنند که روی روش‌های جدید مثل بازی‌پردازی سرمایه‌گذاری کنند.

«بازی‌پردازی در بازاریابی» نوشتۀ «اسکات هریس» را می‌توان بهترین کتاب بازاریابی و فروش در این زمینه دانست.

شرکت‌ها می‌توانند با پیاده‌سازی بازی‌پردازی، در بهره‌وری و روحیهٔ کارکنان خود تاثیر مثبتی بگذارند و از آن طرف، بازاریاب‌ها با به‌کارگیری این روش، مشتریان وفاداری جذب می‌کنند و شرکت را به سود می‌رسانند.

با مطالعهٔ این کتاب می‌توانید به یافته‌های زیادی دست پیدا کنید:

 • نحوهٔ تعیین اهداف بازی‌پردازی؛
 • چگونگی شناخت بازیکن‌های بازی؛
 • تغییر رفتار بازیکن‌های بازی با زیبایی‌شناسی؛
 • چگونگی فعال‌کردن مکانیزم‌ها.

کتاب بازی‌پردازی در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *