آموزش ارسال اس ام اس به بلک لیست به زبان ساده!

همهٔ لذت تبلیغات پیامکی در این است که وقتی گزارش پنل را نگاه می‌کنیم یک صفر زیبا زیر ستون ارسال‌های ناموفق ببینیم 😍

ولی واقعیت این است که عده‌ای دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را مسدود کرده‌اند و به‌ اصطلاح وارد بلک لیست مخابرات شده‌اند. این افراد هرگز پیامک‌های تبلیغاتی شما را نمی‌بینند 🙁

خب باید چه کنیم؟ در این مقاله به شما می‌گوییم بلک لیست چیست و چطور می‌توانید آن را دور بزنید. همین طور خواهیم خواند که ارسال پیامک به بلک لیست کار درستی است یا نه.

اصلاً منظور از بلک لیست چیست؟

هر شخصی که نخواهد پیامک تبلیغاتی دریافت کند، می‌تواند با شماره‌گیری #800*  وارد لیست سیاه مخابرات شود. اعضای این لیست دیگر پیامکی از خطوط تبلیغاتی دریافت نمی‌کنند؛ به این لیست، «بلک لیست» گفته می‌شود.

حالا اگر شماره‌های این افراد در بین مخاطبان پیامک‌های تبلیغاتی باشد، کسب‌وکارها بخشی از مخاطبان خود  را از دست می‌دهند؛ چراکه پیامک اصلاً به دست آن‌ها نمی‌رسد.

خب باید چه کنید؟ در ادامه، سراغ نحوه ارسال پیامک به لیست سیاه مخابرات می‌رویم.

آیا ارسال پیامک به بلک لیست شدنی است؟

بله، راه‌هایی هست که ارسال پیامک به بلک لیست را هم ممکن می‌کند:

استفاده از خط خدماتی

وقتی دریافت پیامک تبلیغاتی را مسدود کنیم، ممکن است پیامک‌های ضروری را هم دریافت نکنیم. برای حل این مشکل، خطوط خدماتی ایجاد شدند. کسب‌وکارها می‌توانند از خطوط خدماتی برای ارسال پیامک‌های اطلاع‌رسانی مثل کد تایید، ورود، ثبت سفارش و زمان دریافت بسته استفاده کنند.

این خطوط بیشتر برای ایجاد رابطه بین مشتریان و کسب‌وکار کاربرد دارند؛  رابطه‌ای که باعث می‌شود کاربر مجدد از کسب‌وکار خرید کند. به‌طور کلی، از آن‌ها برای ۲ کار استفاده می‌شود:

  • ارسال پیامک تراکنشی مثل همان کد سفارش پس از خرید
  • اجرای کمپین‌های اختصاصی برای مشتریان خود مجموعه مثل دادن کد تخفیف برای ترغیب مشتری به خرید مجدد یا تمدید اشتراک

برای ارسال پیامک از خطوط خدماتی، اول باید نوع آن را انتخاب کنید:

خط اختصاصی

شرکت‌ها و مؤسسه‌های حقوقی می‌توانند با ارائهٔ مدارک خط خدماتی اختصاصی بخرند؛ ولی باید تعهد دهند که از آن، پیامک تبلیغاتی نمی‌فرستند. خوبی خط اختصاصی این است که متعلق به خودتان است و کسب‌وکار دیگری نمی‌تواند از آن استفاده کند.

خط اشتراکی

کسب‌وکارهای کوچک که شرکت ثبت‌شده ندارند، می‌توانند از خطوط اشتراکی استفاده کنند. این خطوط رایگان هستند؛ ولی کسب‌وکارهای دیگر هم می‌توانند از آن استفاده کنند. از این خطوط فقط به مخاطبان خودتان می‌توانید پیامک بفرستید.

دومین مسئله این است که نمی‌توانید از این خط برای اجرای کمپین‌های بازگشت مشتری استفاده کنید و فقط برای ارسال پیامک‌های تراکنشی است.

خطوط سامانتل

اگر سایت با اینماد، جواز کسب، جواز صنفی یا شرکت ثبت‌شده داشته باشید، می‌توانید از خط سامانتل برای ارسال پیامک به بلک لیست مخابرات استفاده کنید. پیش‌شمارهٔ خطوط سامانتل ۹۹۹۹ است و شماره‌ای که در نهایت به شما تعلق می‌گیرد، به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شود.

تفاوت سامانتل با خط خدماتی اختصاصی هم این است که برای گرفتن این خط، لازم نیست سفته دهید. به همین خاطر است که به‌عنوان خط خدماتی بدون سفته هم شناخته می‌شود.

خط خدماتی سامانتل ۱۰ رقمی است و افراد حقیقی هم می‌توانند به‌راحتی آن را تهیه کنند؛ کافی است فقط یکی از شروط بالا  را داشته باشند.

پس از آنکه خط خدماتی خود را انتخاب و تهیه کردید، می‌توانید از آن برای حفظ ارتباط و بازگشت مشتری بهره ببرید. با کمک این خط، مطمئن می‌شوید پیامک به‌دلیل «بودن مشتری در لیست سیاه» برگشت نمی‌خورد.

فقط فراموش نکنید ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی به هر نوعی از این خطوط ممنوع است و تنها شکایت یک کاربر کافی است تا خط شما مسدود شود!

به‌طور کلی، این خط فقط برای ارسال پیامک به کسی است که مشتری شماست. حتی زمان خرید خط خدماتی اختصاصی هم باید لیست شمارهٔ مشتریان (مثلاً لیست شمارهٔ حداقل ۱۰۰ مشتری بدون شماره تکراری)   را ارائه کنید. البته نیاز نیست حتماً فرد از شما خرید کند. برداشتن یک قدم به سمت شما مثل ثبت‌نام در سایت، ثبت‌نام برای گرفتن تخفیف‌های بلک فرایدی، ثبت‌نام در وبینار و… هم به شکلی اجازه از سمت مشتری و نشان‌دادن علاقه به شماست.

استفاده از شماره‌تلفن شخصی

عضی پنل‌ها اجازه می‌دهند از شماره‌تلفن شخصی پیامک تبلیغاتی بفرستید. شماره‌های شخصی سقف ۵۰۰ پیامک در روز را دارند و اگر کسی شکایت کند، شماره مسدود می‌شود. به همین دلیل، این روش را توصیه نمی‌کنیم.

دیدیم که ارسال پیامک به بلک لیست مخابرات ریسک‌هایی دارد؛ پس اصلاً این کار را انجام دهیم یا نه؟ بیایید در بخش بعدی با هم شرایط مختلف را بررسی کنیم.

به لیست سیاه مخابرات پیامک بفرستیم یا نه؟

همان طور که دیدیم، هیچ چیز نشد ندارد؛ ولی آیا ارزش هم دارد؟ به بیان دیگر، آیا ارسال پیامک تبلیغاتی به شماره‌های بلک لیست مخابرات اصلاً بازدهی دارد؟

کسانی که شماره‌های تبلیغاتی را مسدود کرده‌اند، نمی‌خواهند اعلان پیامک‌های تبلیغاتی را روی گوشی خود ببینند و از این روش جذب نمی‌شوند. اگر بخواهیم خیلی بدبین نباشیم احتمال بسیار کمی وجود دارد که با پیامک تبلیغات به مشتری تبدیل شوند.

حالا اگر شما هر طور که شده برای این افراد پیامک تبلیغاتی بفرستید، در واقع وارد حریمی شده‌اید که نباید می‌شدید و فقط نارضایتی در کاربر ایجاد می‌کنید. نتیجهٔ آن هم شکایت و مسدودشدن خط شماست.

اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم، ارسال پیامک تبلیغاتی به لیست سیاه مخابرات هزینه برای هیچ است!

به‌جای آن، به همان مخاطبانی بچسبید که پیامک‌های تبلیغاتی را دریافت، با درصد بالایی باز می‌کنند، می‌خوانند و اگر برای آن‌ها جالب باشد، به آن واکنش نشان می‌دهند.

ولی یک مشکل باقی می‌ماند: بازاریابی پیامکی با هدف حفظ مشتری به لیست شماره‌های مشتریان گره خورده است و اگر پیامک ما به دست او نرسید، نمی‌توانیم مشتری را حفظ کنیم.

اینجاست که خط خدماتی به کمک شما می‌آید. پیامک شما از طریق این خط، به کسی می‌رسد که در حال حاضر مشتری (احتمالی) شماست.

برای مثال، ممکن است در سایت ثبت‌نام کرده باشد، عضو باشگاه مشتریان است یا یک بار از رستوران شما خرید کرده است. چنین فردی با رضایت خود، شمارهٔ تلفن را در اختیار شما گذاشته و وارد لیست مشتریان شده است.

به سؤال عنوان این بخش باز می‌گردیم: به لیست سیاه مخابرات پیامک بفرستیم یا نه؟

چه زمانی به سراغ ارسال پیامک به بلک لیست برویم

برای ارسال انبوه پیامک با هدف جذب مشتری جدید یا معرفی خود، نه! ولی برای نگه‌داشتن مشتری، می‌توانید از خطوط خدماتی استفاده کنید تا مطمئن شوید  رابطهٔ بین شما و مشتری حفظ می‌شود.

با کمک خط خدماتی، می‌توانید به روش‌های مختلف مثل ارسال نظیر به نظیر پیامک با نام مشتری و ارسال بر اساس پترن، مشتریان خود را از طریق کانال پیامک حفظ کنید و بارها برگردانید.

استراتژی درستی برای ارسال پیامک داشته باشید

همیشه بیشتر دیده‌شدن بهترین استراتژی تبلیغاتی نیست! بلکه دیده‌شدن توسط افرادی مهم و ارزشمند است که مایل باشند پیام شما را ببینند و احتمال تبدیل آن‌ها به مشتری وجود داشته باشد.

حالا گاهی این افراد تبلیغات پیامکی را ترجیح می‌دهند، گاهی تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و گاهی هم تبلیغات گوگل و سایت؛ پس هر کس را با روش خود جذب کنید!

در این مقاله، به آموزش ارسال اس ام اس به بلک لیست مخابرات پرداختیم و گفتیم کی و چگونه سراغ ارسال پیامک به بلک لیست بروید